WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Z raportu ONZ wynika, że 2019 rok pobił kolejny niechlubny rekord

Organizacja Narodów Zjednoczonych, we współpracy z WMO, stworzyły raport dotyczący klimatu na świecie w 2019 roku. Niestety płynące z niego wnioski są mało pozytywne, ponieważ 2019 kontynuował negatywny trend.

Z analiz wynika, że rok 2019 był drugim najcieplejszym od momentu rozpoczęcia pomiarów. Odnotowane temperatury były średnio o 1,1 stopnia Celsjusza wyższe niż w okresie przedindustrialnym. Jednocześnie lipiec 2019 był najcieplejszym miesiącem w historii.

Ostatnich pięć lat było jednocześnie najcieplejszymi, z 2016 rokiem na czele. Co szczególnie ważne, wysokie temperatury szły w parze z niewielką ilością opadów. Tym samym naukowcy odnotowywali rekordowo niskie roczne sumy opadów, które przekładały się m.in. na potężne pożary, które trawiły Australię.

Globalne ocieplenie ma to do siebie, że w różny sposób wpływa na poszczególne części świata. Na przykład na terenie Azji Wschodniej, Ameryki Południowej czy Stanów Zjednoczonych doszło do rozległych powodzi. Jednocześnie Grenlandia straciła aż 329 gigaton lodu tworzącego jej pokrywę.

I choć odnotowano zatrzymanie w kwestii wzrostu emisji dwutlenku węgla do atmosfery, to nadal jest ona najwyższą w historii ludzkości. Co gorsza, wygląda na to, że spowolnienie było tylko tymczasowe i w kolejnych latach emisje mogą znacząco wzrosnąć.