Reklama
aplikuj.pl

Na tej planecie mogą padać żelazne deszcze

Wygląda na to, że astronomowie odkryli egzoplanetę, na której padają deszcze składające się ze stopionego żelaza. Obiekt ten jest narażony na promieniowanie tysiące razy większe niż to, którego doświadcza Ziemia ze strony Słońca.

Owe promieniowanie powoduje, że powierzchnia tej planety jest na tyle gorąca, by topić metale, które później spadają w formie „deszczu”. Opisywany obiekt nosi nazwę WASP-76b i został zaobserwowany dzięki teleskopowi VLT w 2018 roku.

Instrument ESPRESSO został zaprojektowany tak, aby namierzać planety podobne do Ziemi, które krążą wokół gwiazd o charakterystyce przypominającej Słońce. W tym przypadku jednak, jak można się domyślić, astronomowie namierzyli coś zupełnie innego.

WASP-76b to dość ekstremalny przykład egzoplanety, która znajduje się niezwykle blisko swojej gwiazdy. W praktyce oznacza to, że obiekt ten obraca się wokół własnej osi w niemal takim samym czasie co zajmuje jej ukończenie pełnego obrotu wokół gwiazdy. Strona „dzienna” nagrzewa się do nawet 2400 stopni Celsjusza, z kolej „nocna” do ok. 1500 stopni. Taka różnica temperatur powoduje, że mogą powstać wiatry przenoszące roztopiony metal, który następnie opada na powierzchnię tej planety.