Reklama
aplikuj.pl

Test płyty głównej Z490 Aorus Pro AX

płyta Z490 Aorus Pro AX test Z490 Aorus Pro AX, recenzja Z490 Aorus Pro AX, review Z490 Aorus Pro AXn opinia Z490 Aorus Pro AX

Z490 Aorus Pro AX to płyta z wyższej półki, która powinna pasować do większości nowych procesorów. Czy w testach potwierdzi ona swoją jakość?

Akcesoria Z490 Aorus Pro AX

Płytę otrzymałem w standardowym dla Aorusa pudełku. W środku znajduje się instrukcja, płyta ze sterownikami, cztery kable SATA, czujniki temperatur, przejściówkę do RGB, antenę WiFi czy G-Connector (ułatwia podłączenie kabli od obudowy). Cieszą cztery kable SATA, poza tym nie ma zaskoczeń w dodatkach.

Płyta wygląda dosyć standardowo jak na Aorusa. Jest ona czarno szara i jest obecne małe pomarańczowe podświetlenie. W obudowie z oknem może się podobać w szczególności, jeśli pozostałe podzespoły będą równie mocne.

Z490 Aorus Pro AX oferuje 12 fazową sekcję zasilania DrMos. Znajdują się na niej spore radiatory z wysokiej jakości termopadami, więc nie powinna się ona mocno nagrzewać podczas działania. Procesor zasilany jest z jednego złącza 8 pin i jednego 4 pin. Aorus wspomina też o tantalowych kondensatorach, które mają pozytywnie wpływać na oscylacje prądu.

Złącza Z490 Aorus Pro AX

Płyta oferuje cztery sloty na pamięci RAM. Ich maksymalna pojemność może wynosić 128 GB łącznie a prędkość nawet 5000 MHz. Z490 Aorus Pro AX oczywiście wspiera profile XMP, więc z ustawieniem pamięci nie będzie problemów.

Na płycie znajdziecie jedno złącze PCI-E x16, jedno PCI-E x8, jedno PCI-E x4 oraz dwa PCI-E x1. Dwa górne sloty PCI-E są wzmacniane, więc nie ma obaw, że ciężka karta graficzne wyrwie slot z płyty. Z490 Aorus Pro AX wspiera też Nvidia Quad-GPU SLI, 2-Way SLI oraz AMD Quad-GPU CrossFire oraz 2-Way CrossFire.

Z490 Aorus Pro AX oferuje łącznie trzy złącza M.2. Dwa dolne mają radiatory i obsługują dyski do formatu 22110 SATA i PCI-E x4/x2. Są one podciągnięte do chipsetu. Na górnym fabrycznie jest naklejka o ograniczonej działalności i producent nie wspomina o tym złączu nawet w specyfikacji. W instrukcji można wyczytać, że jest to złącze bez funkcjonalności, więc najpewniej podłączony tam dysk nie będzie działał. Jest też na nim podpis – reseverd for future. Możliwe, że dopiero przyszłe procesory wprowadzą jego obsługę. Poza tym płyta oferuje też sześć klasycznych złączy SATA 6 Gb/s oraz wsparcie dla RAID 0, 1, 5 i 10.

Karty sieciowe są dwie. Tradycyjna to Intel 2,5 GbE LAN, a druga to WiFi 6 AX201. Wspiera ona bezprzewodową łączność 2,5 GHz i 5 GHz a także Bluetooth 5.1. Jest to spory plus, bowiem coraz więcej osób chce w swoich komputerach stacjonarnych mieć dostęp do WiFi. Karta dźwiękowa to Realtek ALC1220-VB. Powinna ona zapewnić dobre wrażenia słuchowe jak na kartę zintegrowaną.

Na samej płycie znajduje się jak zawsze mnóstwo różnych złączy. Jest złącze ze wsparciem dla pompy od chłodzenia cieczą, czy cztery złącza 4 pin na wentylatory. Nie zabrakło też po dwóch złaczy na RGB i ARGB, jedno złącza USB-C, jednego USB 3.2 Gen 1 i dwóch USB 2.0. Są też dwa złącza Thunderbolt czy przycisk Q-Flash Plus (możliwość aktualizacji BIOS bez procesora).

Złącza na panelu I/O Z490 Aorus Pro AX

test Z490 Aorus Pro AX, recenzja Z490 Aorus Pro AX, review Z490 Aorus Pro AX, opinia Z490 Aorus Pro AX, cena Z490 Aorus Pro AX

Na tylnym panelu znajdziemy, idąc od góry: 4x USB 2.0, 2x wyjścia antenowe, 1x HDMI, 2x USB 3.2 Gen 2 (do flashowania BIOSu), 3x USB 3.2 Gen 1, 1x USB-C 3.2 Gen 2, ethernet, 5x audio i 1x S/PDIF. Złączy jest więc naprawdę sporo, choć szkoda, że obok HDMI nie ma DisplayPort, które też mogłoby się przydać przy zintegrowanej karcie graficznej.

Procesor
Intel Core i9-10900K
Chłodzenie
Deepcool Gammaxx L240 v2
Pasta
Noctua NT-H1
Pamięć RAM
Kingston Predator 4x 8 GB 3000 MHz
M.2
Samsung 970 Evo NVMe M.2 1TB
SATA
Adata SU650 120 GB
Grafika
Gigabyte GeForce RTX 2080 SUPER Gaming OC 8G
Zasilacz
SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz
Monitor
AOC G2868PQU

BIOS Z490 Aorus Pro AX

BIOS jest moim zdaniem całkiem niezły. Jest tryb Easy pozwalający na włączenie XMP, zmianę prędkości wentylatorów czy sprawdzenie, czy wszystko jest podłączone. Także łatwo można zaktualizować BIOS w razie potrzeby.

W trybie zaawansowanym wszystko jest logicznie poukładane. Podkręcić procesor można bardzo łatwo, choć nie ma tyle opcji co u Asusa. Łatwo też znajdziecie inne interesujące Was funkcje, w tym zmianę napięcia, sterowanie pamięciami czy tworzenie Raid. Dla początkującego i średnio zaawansowanego użytkownika taki BIOS jest całkowicie wystarczający i zapewniający odpowiednie sterowanie podzespołami.

Testy Z490 Aorus Pro AX

Wyniki wszystkich złączy w Atto są bez zarzutów. Jedynie dysk M.2 zaczyna w pewnym momencie throttlingować – ma to związek z osiągnięciem 89°C podczas obciążenia. Dołączony radiator nie jest więc aż tak wydajny, jakby mogło się zdawać.

Procesor po włączeniu opcji Enhanced Multi-Core Performance utrzymywał taktowanie 5,1 GHz pod obciążeniem. Nie było żadnych spadków taktowania – skutkuje to bardzo dobrymi wynikami w testach.

Łączność WiFi jest bez zarzutów – płyta wykorzystywała maksimum mojego łącza. Audio jest dobre, natomiast nie jest wybitne. Po kilku płytach z górnej półki słychać różnicę, choć jak na zintegrowaną kartę jest dalej nieźle.

Pod obciążeniem płyta pobierała 380 W mocy. W spoczynku były to 93 W. Z490 Aorus Pro AX potrzebuje więc troszkę więcej mocy od konkurencyjnych konstrukcji.

Temperatury sekcji zasilania Z490 Aorus Pro AX

W testach temperatury wykorzystałem moduł termowizyjny smartfonu CAT S61. Obciążenia dokonałem za pomocą programu OCCT, test Linpack, który trwał 5 minut. Spoczynek polegał na włączeniu komputera i pozostawieniu go na 5 minut bez ruszania.

Nie pokazuję wyników testów po OC nie ze względu na to, że płyta nie daje rady, ale ze względu na temperatury procesora – sięgały one 100°C na jednym z rdzeni, więc postanowiłem nie ryzykować. Ale z OC nie ma problemów – przy AiO 360 spokojnie da radę wyciągnąć jeszcze więcej z procesora.

Sekcja zasilania grzała się mocniej od poprzednio testowanych płyt, ale dalej jest całkiem nieźle. Takie temperatury są dopuszczalne, co zresztą widać po wynikach testów – nie ma mowy o throttlingu nawet w przypadku 10900K.

Podsumowanie testu Z490 Aorus Pro AX

Z490 Aorus Pro AX kosztuje ok. 1419 zł. Jest to więc płyta Z490 średniej klasy, która mimo wszystko bez problemów poradziła sobie z 10900K. Procesor działał z taktowaniem 5,1 GHz i ani razu nie odnotowałem throttlingu. Oczywiście 12 faz zasilania może być za mało do mocnego OC, natomiast jeśli nie macie zamiaru podkręcać procesora to płyta spokojnie sobie poradzi.

Będzie ona też bardzo dobrym wyborem czy to do 10600K, czy do 10700K. Z490 Aorus Pro AX oferuje sporo różnych złączy oraz łączność WiFI. Dwa złącza PCI-E są wzmacniane, a dwa gniazda M.2 mają radiatory. Do płyty podłączycie też praktycznie co chcecie – producent nie zapomniał o złączach RGB, ARGB czy dla wszystkich rodzajów USB. Jest też sporo złączu 4 pin na wentylatory. Płyta nie oferuje jednak na tylnym panelu złącza Thunderbolt (choć można bez problemów dokupić kartę – złącza są na PCB) czy DisplayPort.

BIOS pozwala na łatwe podkręcanie, a dzięki trybowi Easy początkujący użytkownicy łatwo ustawią choćby profil XMP. Z490 Aorus Pro AX to bardzo udana płyta w miarę akceptowalnej cenie, która bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku nowych procesorów Intela. W związku z tym otrzymuje ona ode mnie dwa odznaczenia.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.