WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Za ile zgonów na całym świecie odpowiada alkohol?

Najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia dotyczy alkoholu. Okazuje się, że odpowiada on aż za 5% zgonów na całym świecie.

W 2016 roku około 3 milionów śmierci można było przypisać alkoholowi. 2,3 miliona z nich dotyczyło mężczyzn, a 29% z nich to zgony spowodowane obrażeniami (np. wypadki samochodowe) a nie problemy zdrowotne. 21% zgonów spowodowanych było zaburzeniami trawienia a 19% chorobami sercowo-naczyniowymi. Pozostałe przypadku związane były z chorobami zakaźnymi, nowotworami czy zaburzeniami psychicznymi. Według WHO, rządy nie robią wszystkiego co mogą w celu zmniejszenia spożycia alkoholu. Najnowsze dane mówią, że 2,3 miliarda osób spożywa alkohol, z czego 237 miliony mężczyzn i 46 milionów kobiet cierpią na choroby z tym związane.

Badania pokazują też, że wódka jest najczęściej spożywanym alkoholem (45%), dalej jest piwo (34%) oraz wino (12%). Warto pamiętać, że umiarkowane picie tego typu rzeczy może być korzystne dla zdrowia, ale przesadzania może wpłynąć bardzo negatywnie na Twój organizm.

W Los Angeles odsetek szczepień jest porównywalny z tym w Sudanie Południowym

Źródło: https://gizmodo.com/