Reklama
aplikuj.pl

5-latek znalazł ząb megalodona. To największy rekin w historii

Mający 10 centymetrów długości ząb megalodona to bez wątpienia świetny prezent urodzinowy. Właśnie taki sprawił sobie kilkuletni chłopiec, który znalazł fragment na plaży w Karolinie Południowej.

Brayden Drew spędzał z rodziną wakacje w Myrtle Beach, gdzie natknął się na skamieniałość czarnego zęba, mającego wielkość dłoni autora odkrycia. Mierząc szczątki, rodzice Braydena obliczyli, że mają one około 10 centymetrów długości. Teraz zamierzają umieścić ząb megalodona w ramce i powiesić w domu.

Czytaj też: Scenariusz rodem z Sharknado? W ten sposób rekiny reagują na tornada

Eksperci potwierdzili już, że ząb należał kiedyś do megalodona, czyli przedstawiciela wymarłego gatunku Otodus megalodon. Rekin ten był uważany za największego w historii. Jack Cooper ze Swansea University stwierdził, że struktura badanej skamieniałości jest charakterystyczna dla rodziny megalodonów. Zakładając, że był to jeden z przednich zębów rekina, to jego posiadacz musiał mieć od 10 do 12 metrów długości. Dla porównania, jeden z największych żyjących obecnie rekinów, czyli żarłacz biały, zazwyczaj nie przekracza 6 metrów długości.

Ząb megalodona znaleziony na plaży mógł należeć do osobnika mającego od 10 do 12 metrów długości

Adam Smith z Bob Campbell Geology Museum w Karolinie Południowej, powiedział w jednym z wywiadów, że 5-latek bez wątpienia znalazł ząb megalodona. Jeśli chodzi o czarne zabarwienie skamieniałości, to jest ono następstwem wypłukiwania fosforanów, które postępuje wraz z upływem czasu. Co ciekawe, ten amerykański stan słynie z bogactwa skamielin, a w ostatnich miesiącach znaleziono na jego terenie wiele pozostałości po największych rekinach w historii.

Czytaj też: Megalodon był prawdziwym gigantem. Wiemy, ile wynosiła jego długość

W marcu poszukiwacze skamielin znaleźli ząb megalodona, który miał ponad 16 centymetrów długości na placu budowy w Karolinie Południowej. Naukowcy sądzą, że szczątki mogą pochodzić z okresu pomiędzy miocenem a pliocenem. Ten pierwszy trwał od 23 mln do 5,3 mln lat temu, natomiast drugi  – od 5,3 mln do 2,6 mln lat temu. Wielkość rekina została oszacowana na podstawie zależności między wielkością zębów a masą ciała współcześnie żyjących rekinów. Zdaniem ekspertów, dorosłe megalodony miały średnio około 10 metrów długości, choć rekordowo duże osobniki osiągały nawet 18 metrów.