WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Żabnice to jedne z najdziwniejszych zwierząt na Ziemi

Żabnica wygląda niczym z koszmaru. Wszystko jest w niej dość przerażające, zaczynając od paszczy pełnej ostrych jak brzytwa, przezroczystych zębów aż po martwe oczy. Te głębinowe drapieżniki rzadko są widywane żywe, ponieważ funkcjonują kilkaset metrów pod powierzchnią oceanu. Z biegiem czasu wiadomo jednak o nich coraz więcej, co potwierdza, jak dziwaczne są te organizmy. 

Samce tej ryby które są zazwyczaj znacznie mniejsze niż samice, łączą się z samicami na stałe. Te z czasem całkowicie pochłaniają przedstawicieli przeciwnej płci, którzy tracą narządy i stają się workiem z plemnikami, którego samica używa do prokreacji. Jednocześnie samica może nosić na sobie nawet 6 samców.

Czytaj też: Ta robotyczna ryba z krwioobiegiem przełamuje wiele barier

Oprócz tego dziwnie obcego rozmnażania, żabnica posiada również bioluminescencyjną przynętę wystającą z głowy. Przynęta emituje blask wytwarzany przez żyjące w niej bakterie, które przyciągają zdobycz. Zanim ofiara zda sobie sprawę, że przynęta jest fałszywa, stają się posiłkiem. Szeroki otwór gębowy i zakrzywione zęby w zasadzie uniemożliwiają ofierze ucieczkę. Co ciekawe, ryby te zamieszkują ciemne wody o niezwykle wysokim ciśnieniu. Ze względu na niewielkie ilości pożywienia, ich żołądki są niezwykle rozciągliwe.

[Źródło: popularmechanics.com]

Czytaj też: Japonia wznawia komercyjne wielorybnictwo