WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zabójczy patent Nikola Tesli miał zmienić oblicze wojen

Nikola Tesla to żyjący na przełomie XIX i XX wieku inżynier i wynalazca, który jest autorem 300 patentów. Jeden z patentów dotyczy robotów tak zabójczych, że obawa przed ich użyciem mogłaby powstrzymać wybuchy wojen.

Patent obejmujący metodę i urządzenia do kontroli pojazdów został uznany ósmego listopada w 1898 roku. Aby urządzenie mogło działać konieczna jest komunikacja bezprzewodowa, Tesla przewidział zasilanie falami elektrycznymi. Jego urządzenie kontroli ruchów mechanizmu nie wymagało połączenia kablami, ani połączenia poprzez elementy mechaniczne. Ten sam rezultat osiągnął za pomocą fali, impulsów lub promieniowania.

Tesla miał rację co do sterowania pojazdów bezzałogowych za pomocą fali radiowych, jednak mylił się co do destrukcyjnych konsekwencji swojego patentu. Pierwszym dronem wojennym był Kettering Bug – został on zaprogramowany przed wylotem do pokonania określonego dystansu. Tworzony na potrzeby I Wojny Światowej został ukończony zbyt późno, aby zobaczyć go w akcji.

Chociaż tyle się pisało o tym jak drony zmienią oblicze wojen, technologią, która okazała się na tyle zabójcza, że powstrzymała mocarstwa przez wojną między sobą okazało się dziecko Roberta Oppenheimera – bomba atomowa.

Źródło: http://www.popsci.com/