Zaćmienie Słońca na Ziemi jest spektakularnym widokiem, ale jak wygląda to samo zjawisko na innych planetach? Dzięki łazikowi Curiosity możemy się teraz przekonać, jak wyglądały ostatnie trzy zaćmienia wywołane przez dwa księżyce Marsa. 

Sonda wykonała serię zdjęć 17 marca, pokazując przejście Deimosa przed Słońcem. Następnie, 25 marca,  Curiosity uchwyciła pośrednie zaćmienie. Na marsjańskim horyzoncie pojawiło się ciemniejące niebo, gdy większy i bliższy Marsowi księżyc – Fobos, chwilowo przyciemnił światło zachodzącego Słońca. Następnego dnia, 26 marca, Curiosity dokonywała obserwacji, gdy Fobos przechodził bezpośrednio przed słońcem.

Czytaj też: Wokół Saturna powstają tajemnicze księżyce

Phobos ma około 11,5 km średnicy i krąży wokół Marsa w odległości około 9 400 km. Ponieważ księżyc ten nie blokuje całkowicie słońca, jego przejście znane jest jako zaćmienie pierścieniowe. Zaćmienie trwało około 35 sekund, a animacja została przyspieszona dziesięciokrotnie. Deimos jest nie tylko mniejszy, ale i bardziej oddalony od Marsa niż Fobos. Mierzy około 2,3 km i jest oddalony o około 23500 km od Marsa. W rzeczywistości Deimos jest tak mały, że jego przejście przed słońcem nie kwalifikuje się do miana zaćmienia. Tzw. tranzyt Deimosa trwał kilka minut i również został przyspieszony.

Badacze sądzą, że ziemski księżyc uformował się ze szczątków po zderzeniu masywnego obiektu z Ziemią około 4,5 miliarda lat temu. Jednakże Phobos i Deimos są prawdopodobnie asteroidami, które zostały przechwycone z zewnętrznego pasa asteroid przez przyciąganie grawitacyjne Marsa.

[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Chińczycy udostępnili zdjęcia ciemnej strony Księżyca

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!