WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Chińczycy udostępnili zdjęcia ciemnej strony Księżyca

Chińczycy udostępnili zdjęcia ciemnej strony Księżyca

Chińska misja Chang’e-4 przeszła do historii po wylądowaniu na ciemnej stronie Księżyca. Podczas gdy chiński łazik Yuta-2 eksploruje jego powierzchnię, satelity przesyłają na Ziemię niesamowite zdjęcia tego tajemniczego i trudno dostępnego obszaru.

Powyższe zdjęcie zostało zrobione przez Longjiang-2, małego satelitę, wypuszczonego przez Chang’e-4 w drodze na Księżyc w maju. Longjiang-2 waży mniej niż 45 kilogramów i ma rozmiar około 50-50-40 centymetrów. Miało współpracować w parze z Longjiang-1, ale tamto urządzenie przestało działać. Longjiang-2 testuje więc samemu różnego rodzaju techniki radioastronomiczne i interferometryczne. Jedna z fotografii, którą możecie zobaczyć poniżej, przywodzi na myśl słynne zdjęcie wykonane w 1968 roku przez Williama Andersa. Tamto, zatytułowane „wschód Ziemi”, stało się jednym z symboli ludzkiej ekspansji w kosmosie.

Czytaj też: Tajemnicze odkrycie na ciemnej stronie Księżyca

W tym samym czasie lądownik Yuta-2 kompletuje dane, które różnią się od tych, które zebrano podczas misji Apollo. „Zgodnie z pomiarami Chang’e-4, temperatura płytkiej warstwy księżycowej gleby po ciemnej stronie Księżyca jest niższa niż w przypadku danych uzyskanych przez misję Apollo”, powiedział Zhang He, dyrektor wykonawczy projektu Chang’e-4. „Prawdopodobnie wynika to z różnicy w składzie gleby pomiędzy dwiema stronami księżyca.” Dodał też, że konieczne będą dalsze analizy.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: CSNA]

Czytaj też: Wydobywanie surowców z Księżyca może rozpocząć się w 2025 roku