Śmierć mózgu u ludzi jest powszechnie uważana za nieodwracalną. Nawet jeśli Twoje całe pozostałe ciało normalnie funkcjonuje to uszkodzone komórki mózgu nie odzyskają swojej funkcjonalności. Jednakże to nie powstrzymuje Bioquark or Revita Life Sciences. Otrzymał on zgodę od amerykańskich i indyjskich władz na przeprowadzeniem badań na odwróceniem śmierci mózgu u ludzi. Wielomiesięczne testy będą polegały na wykorzystaniu różnych technik (laserowych, stymulacji nerwów, komórek macierzystych) w celu regeneracji mózgu 20 pacjentów.

Istnieje nadzieja, że komórki macierzyste mózgu wymarzą historię i zaczną wszystko od nowa, tak jak u niektórych zwierząt odrastają części ciała. Nie oczekuje się, że przywróci to ludzi do życia, jest to tylko koncepcja warta przetestowania.

W tych badaniach jest bardzo duży problem etyczny. Pacjenci mają oficjalnie stwierdzoną śmierć mózgową, a ich ciała funkcjonują tylko dzięki resuscytacji. Największy problem jest też z tym, czy można, powinno się i czy są szansę na przywrócenie sprawności mózgu na tyle, aby ożywić daną osobę. Wszak móżg może zacząć działać ale osoba może stać się kimś innym.

Źródło: http://www.engadget.com/; Zdjęcie: By Jens Maus (http://jens-maus.de/) (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!