Projekt realizowany przez GCI Los Angele oraz egipskie Ministerstwo Starożytności obejmował stabilizację malowideł ściennych zdobiących 3000-letni grobowiec. Dodatkowo jego autorzy zamontowali nowe bariery i system wentylacji, co przełoży się na lepsze zachowanie miejsca.
Tutanchamon urodził się w Egipcie około 1341 roku. Czasami nazywany królem-chłopcem, zaczął rządzić w wieku 9 lat i zmarł nagle w późnej młodości. Grobowiec Tuta stał się znany na całym świecie w 1922 roku, gdy brytyjski egiptolog Howard Carter odkrył go, zachowanego w nienaruszonym stanie. Podczas gdy wiele innych królewskich grobowców w Dolinie Królów zostało splądrowanych, komnata grobowa Tutanchamona wyglądała znacznie lepiej.
Goście odwiedzający to stanowisko przynoszą pył, a także prowadzą do zmian wilgotności i poziomu dwutlenku węgla, które zagrażają wrażliwemu środowisku wewnątrz komory grobowej. Specjaliście zajęli się m.in. brązowymi plamami, które mogły być efektem rozprzestrzeniającego się grzyba, stanowiącego potencjalne zagrożenie. Grobowiec – otwarty dla zwiedzających przez większość prac konserwacyjnych – nadal zawiera niektóre z oryginalnych artefaktów, w tym mumię Tutanchamona. „Wszystkie te obiekty muszą być chronione, ponieważ są wynikiem wykopalisk, które z samej definicji archeologii zniszczyły stanowisko archeologiczne w procesie ich kopania” – powiedział egiptolog Kent Weeks.
[Źródło: livescience.com; grafika: GCI]
Czytaj też: Egipski grobowiec sprzed 4400 lat zawiera ukryte wejścia