Reklama
aplikuj.pl

Jak rozpoznać zakrzepy krwi po szczepieniu na COVID-19?

Czy szczepionki na COVID-19 są bezpieczne
Czy szczepionki na COVID-19 są bezpieczne?

Wczorajszy komunikat opublikowany przez Europejską Agencję Leków potwierdził, że zakrzepy krwi po szczepieniu z użyciem preparatu od firmy AstraZeneca się zdarzają, choć należą do rzadkości. Mimo to, EMA widzi więcej korzyści niż zagrożeń.

Występujące w konsekwencji szczepienia zatory mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego powinniśmy wiedzieć, jak rozpoznać ich oznaki. W większości przypadków, jeśli dochodzi do zakrzepu, to poszkodowani doświadczają tzw. zakrzepu zatok żylnych mózgu.

Czytaj też: Szczepionka AstraZeneca a zakrzepy krwi. EMA wydała nowy komunikat w sprawie

Problemy mogą również dotyczyć nóg, brzucha czy płuc. Większość udokumentowanych przypadków obejmowała kobiety w wieku poniżej 60 lat, u których zakrzepy krwi wystąpiły na przestrzeni dwóch tygodni od dnia szczepienia.

Zakrzepy krwi po szczepieniu na COVID-19 mogą odznaczać się m.in. bólami głowy, brzucha czy niewyraźnym widzeniem

Wśród objawów tej dolegliwości wymienia się spłycenie oddechu oraz bóle głowy. EMA zwraca także uwagę na symptomy takie jak ból w klatce piersiowej, obrzęk nóg, ból brzucha i niewyraźne widzenie. Nie należy jednak mylić tego typu dolegliwości z łagodniejszymi następstwami szczepienia, takimi jak gorączka bądź ból w miejscu wykonania zastrzyku. Do zwalczania zatorów wykorzystuje się zazwyczaj leki przeciwzakrzepowe.