17 sierpnia 2017 r. naukowcy dokonali pierwszej bezpośredniej obserwacji połączenia dwóch gwiazd neutronowych. Było to pierwsze kosmiczne zdarzenie wykryte zarówno w falach grawitacyjnych, jak i w całym spektrum światła, od promieni gamma po emisje radiowe.
Astronomowie podejrzewają, że całe złoto i platyna na Ziemi powstały w wyniku tzw. kilonowych, które miały miejsce w przeszłości na skutek zderzeń gwiazd neutronowych. Obserwatorium NASA rozpoczęło w 2016 roku śledzenie zjawiska o nazwie GRB160821B, kilka minut po jego wykryciu. Tak szybka reakcja umożliwiła zespołowi badawczemu zebranie nowych danych, których brakowało w przypadku poprzednich obserwacjach kilonowych.
Czytaj też: W jaki sposób wybuch gwiazdy neutronowej może pomóc obcym się z nami skontaktować?
Kilonowe pojawiają się na skutek interakcji dwóch gwiazd neutronowych, bądź czarnej dziury oraz gwiazdy neutronowej Nie wiadomo jednak, czy takie zdarzenie zostawiłoby inną sygnaturę w czasie obserwacji promieniowania rentgenowskiego, podczerwieni, fal radiowych oraz optycznych.
Informacje zebrane w 2016 r. nie zawierają tak wielu szczegółów, jak obserwacje z kolejnych lat, jednak fakt, że zebrano je tuż po wystąpienia zjawiska zapewnił ważne dane na temat wczesnych etapów tworzenia kilonowej. Pozostałością takiego zjawiska może być silnie namagnesowana gwiazda neutronowa znana jako magnetar, która przetrwała zderzenie, a następnie zmieniła się w czarną dziurę.
[Źródło: phys.org; grafika: University of Maryland]
Czytaj też: Ta gwiazda neutronowa teoretycznie nie powinna istnieć