Reklama
aplikuj.pl

Zarysowania na tym lakierze na bazie kukurydzy można z łatwością usunąć

Zarysowania na tym lakierze na bazie kukurydzy można z łatwością usunąć
Zarysowania na tym lakierze na bazie kukurydzy można z łatwością usunąć

O ile większe rysy na lakierze samochodu, motocykla, czy nawet roweru kompletnie psują finalny wygląd, to masa tych niewielkich zarysowań, powstających m.in. przy uderzeniach piasku z czasem gromadzi się, aby finalnie pokryć całość odpryskami, wyglądającymi przynajmniej nieestetycznie. Oczywiście można okleić polakierowane elementy folią, ale po co, kiedy np. można zdecydować się na przezroczysty lakier na bazie kukurydzy, którego wystarczy podgrzać, aby usunąć drobne ryski?  

Ta wykończeniowa powłoka lakiernicza została opracowana przez naukowców z niemieckiego Instytutu Nowych Materiałów Leibniza, którzy współpracowali z kolegami z uniwersytetu Saarland. Owocem tej pracy był lakier „Nanomer”, który zawiera cząsteczki w kształcie pierścienia (cyklodekstryny), które są nawleczone, jak „perły” na cząsteczki polimeru. To właśnie one pochodzą ze skrobi kukurydzianej.

Cyklodekstryny mogą wtedy swobodnie poruszać się wzdłuż długości tych łańcuchów, ale są powstrzymywane przed spadaniem z końców przez duże cząsteczki. Wszystkie naładowane cyklodekstryną długołańcuchowe cząsteczki polimeru są z kolei usieciowane ze sobą poprzez reakcję chemiczną. Innymi słowy, zabawa molekułami na naprawdę zaawansowanym poziomie.

Finalnie naukowcy otrzymali elastyczną sieć polimerową, która przy odpowiedniej temperaturze przesuwa swoje pierścienie cyklodekstryn wzdłuż łańcuchów, wypełniając wszelkie szczeliny, które mogły być spowodowane zadrapaniami. Cały ten proces trwa zaledwie jedną minutę w temperaturze 100 °C. Naukowcy pracują obecnie nad zwiększeniem procesu produkcyjnego i szukają partnerów, aby pomóc w komercjalizacji technologii Nanomer.

Czytaj też: W taki oto sposób okręty amerykańskiej marynarki wystrzeliwują torpedy we wrogie statki podwodne

Źródło: New Atlas