Reklama
aplikuj.pl

Zasada pięciu sekund: jak wpływa na nią światło UV?

Światło UV jest powszechnie używane w ramach dezynfekcji związanej z pandemią koronawirusa. Jest ono bowiem łatwym sposobem na usunięcie niemal wszystkich bakterii i wirusów.

Ale czy to samo promieniowanie mogłoby zostać wykorzystane do dezynfekcji… żywności? I jak w takim przypadku wpływa ono na dobrze znaną zasadę pięciu sekund? Prawdopodobnie słyszeliście o niej przynajmniej raz: jeśli podniesiemy upuszczone na ziemię jedzenie w ciągu 5 sekund, to będzie ono nadawać się do spożycia, ponieważ bakterie i wirusy nie zdążą na nie „wejść”.

Oczywiście w większości przypadków tego typu reguły mijają się z prawdą, jednak Anthony Hilton z Aston University twierdzi, że o ile jedzenie pokryte brudem nie powinno być spożywane, to jednocześnie jest mało prawdopodobne, by w ciągu 5 sekund znalazły się na nim groźne dla zdrowia i życia bakterie. Z drugiej strony, naukowcy z Uniwersytetu w Rutgers odkryli, że w niektórych sytuacjach przeniesienie bakterii może nastąpić natychmiastowo.

Czytaj też: Promieniowanie może mieć zaskakująco pozytywny wpływ na metale. O co chodzi?

Im bardziej wilgotny jest rodzaj żywności – i im rzadziej czyści się daną podłogę – tym większe jest prawdopodobieństwo, że upuszczona żywność zostanie zanieczyszczona. Jeśli chodzi o dezynfekcję z użyciem światała UV, to najczęściej spotyka się promieniowanie UVC, UVA i UVB. To pierwsze zwalcza najczęściej spotykane bakterie po 5 sekundach ekspozycji i jest w stanie wyeliminować 90% najwytrzymalszych bakterii po 40 sekundach.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Światło UV jest stosowane w przemyśle spożywczym do dezynfekcji powierzchni, ale nie samej żywności. Poziom promieniowania ultrafioletowego stosowany w tej dziedzinie jest znacznie wyższy niż dostępny dla konsumentów. Ze względu na zwiększoną intensywność i dokładniejszą aplikację, jego właściwości dezynfekcyjne i sanitarne są większe niż te w rozwiązaniach spotykanych na co dzień. Przy prawidłowym użyciu światło UVC mogłoby oczyszczać jedzenie, które spadło nam na ziemię. Potrzebaby jednak więcej niż 5 sekund wystawienia na działanie tego promieniowania, aby takie rozwiązanie okazało się skuteczne.