Reklama

Promieniowanie może mieć zaskakująco pozytywny wpływ na metale. O co chodzi?

Na łamach Nature Communications ukazał się artykuł, który sugeruje, że promieniowanie może wspierać niektóre metale pod kątem autoregeneracji.

Promieniowanie jest szkodliwe, zarówno dla żywych tkanek, jak i niektórych materiałów. Inżynierowie z MIT odkryli jednak, że może ono mieć korzystny wpływ na niektóre stopy, wydłużając ich żywotność. Mogłoby to rzutować na elektrownie atomowe projektowane w przyszłości.

Promieniowanie obecne w reaktorach jądrowych przyspiesza korozję większości materiałów, prowadząc do ewentualnych awarii i potencjalnych katastrof. W związku z tym naukowcy rozpoczęli nowe badania, których celem było określenie, jak bardzo korozja może mieć miejsce przy różnych poziomach promieniowania.

Czytaj też: Obszary wokół elektrowni w Czarnobylu płoną. Odnotowano wzrost promieniowania

Byli niezwykle zaskoczeni, gdy odkryli, że stopy niklu i chromu.. pozytywnie reagują na promieniowanie, które czyni je bardziej odpornymi na korozję. Badacze postanowili sprawdzić mechanizm stojący za tymi zaskakującymi obserwacjami. Wykorzystując transmisyjny mikroskop elektronowy, zobrazowali powierzchnie stopów po napromieniowaniu ich, gdy miały kontakt z solą stopioną w temperaturze 650 stopni Celsjusza. Wygląda na to, iż promieniowanie tworzy niewielkie defekty w metalu, co pozwala na łatwiejsze przemieszczanie się tworzących go atomów. W efekcie są one w stanie szybko wypełnić otwory powstające na skutek obecności soli.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News