WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zasady dla sztucznej inteligencji coraz bliżej

Przy tak szybkim rozwoju technologii oraz jej odłamu, jakim jest sztuczna inteligencja, było to kwestią czasu, aby wielkie głowy zebrały się wreszcie i rozpoczęły prace nad gromadzeniem zasad przy pracy nad SI. 

Czytaj też: Najnowsze badania pokazują, jak głupia jest sztuczna inteligencja

Czołowi gracze w globalnych firmach technicznych rozpoczęli w poniedziałek pracę nad opracowaniem globalnych standardów etycznych związanych z danymi i sztuczną inteligencją. Mowa o około 24 naukowcach, badaczach, inżynierach i przedstawicieli firm pokroju Facebooka, Google, Huaweia, czy IBM, których pracę poznamy już w styczniu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Wtedy bowiem zbiorą się po raz kolejny i wtedy zainaugurują Szwajcarską Inicjatywę Cyfrową (SDI), a na dodatek przedstawią listę konkretnych projektów, które mogą obejmować między innymi opracowanie „etykiety transparentności”. Po podpisaniu tej umowy przez wszystkich tam obecnych, wielu ma zamiar wprowadzić tamtejsze zasady w życie i wdrożyć w ich imię konkretne projekty.

Prezydent Microsoft, Brad Smith, podkreślił, że

Technologia powinna kierować się wartościami oraz aby wartości te były przekładane na zasady i aby zasady te były przestrzegane przez konkretne kroki. Jesteśmy pierwszym pokoleniem ludzi, którzy mają moc konstruowania maszyn zdolnych do podejmowania decyzji, które w przeszłości były podejmowane tylko przez ludzi. 

Czytaj też: Sztuczna inteligencja ocenia filmy przed produkcją

Źródło: Techxplore