WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Sztuczna inteligencja ocenia filmy przed produkcją

Sztuczna inteligencja ocenia filmy przed produkcją

Chociaż ocenienie sukcesu produkcji filmowej, czy serialu przed jego zrobieniem jest praktycznie niemożliwe, to musimy pamiętać, że dla SI nic nie jest nie możliwe. W ramach badania pod przewodnictwem You Jin Kim, Yun Gyung Cheong i Jung Hoon Lee stworzono sztuczną inteligencję, która jest w stanie ocenić, czy film będzie dobry, czy wręcz przeciwnie. 

Czytaj też: Metallica, multiplayer, Modern Warfare – genialny zwiastun Call of Duty

Jak mówią autorzy badania:

W miarę wzrostu wielkości inwestycji w produkcję filmów rośnie potrzeba przewidywania sukcesu filmu we wczesnych etapach. Aby zaspokoić tę potrzebę, zaproponowano różne podejścia, oparte głównie na recenzjach filmów, zwiastunach filmów i publikacjach w mediach społecznościowych. Jednak wszystkie z nich są dostępne dopiero po wyprodukowaniu i wydaniu filmu.

Nic więc dziwnego, że perspektywa uratowania wielomilionowego budżetu jest na tyle perspektywą ciekawą, że warto eksperymentować w tej dziedzinie. To też wspomniani naukowcy postanowili, zbierając zestaw danych, który składał się z 42306 filmów z całego świata, ich streszczenia fabuły i ocen z serwisu Rotten Tomatoes. Na tej podstawie sztuczna inteligencja może ocenić sukces przyszłych filmów, „zapoznając” się z opisem fabuły.

Naukowcy uznali, że wynik powyżej 75 punktów wskazywał na udany film, a w testach wykazano, że np. Avengers z 2012 roku uzyskał 78 punktów, a więc podobnie do filmów pokroju  Alice in Wonderland, Das Boot i A Man for All Seasons. Badania wskazały też, że sukces filmu jest powiązany z liczbą zmian nastroju, gdzie jeden emocjonalny rytm nie jest pożądany.

Czytaj też: Dzięki grze Warsaw najważniejsze zagraniczne media piszą o Powstaniu Warszawskim

Źródło: Popular Mechanics