Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy znaleźli sposób na zastąpienie drogich metali tymi tanimi

Metale szlachetne nie bez powodu są drogie. Oczywiście na ich cenę wpływa również rzadkość, ale swoje trzy grosze dorzucają do tego ich wyjątkowe właściwości. Przykładowo złoto jest świetnym przewodnikiem, a platyna, rod i pallad są kluczowe do produkcji konkretnych materiałów i chemii, ale na szczęście naukowcy znaleźli sposób na zastąpienie drogich metali tymi tanimi wyjątkowym aluminium.

Zastąpienie drogich metali tymi tanimi

Zespół z University of Minnesota opracował urządzenie okrzyknięte mianem kondensatora katalitycznego, które aktywnie zmienia zwykłe stare aluminium, aby zachowywało się jak inne metale. Mechanizm działa na dodawaniu i usuwaniu elektronów, dzięki którym zwykłe tanie materiały można dostosować tak, aby miały niektóre z użytecznych właściwości powierzchniowych drogich metali katalitycznych.

Kondensator katalityczny o takich możliwościach brzmi wręcz magicznie, ale w praktyce składa się z pozornie prostych elementów, bo serii cienkich folii ułożonych w stos. Na górze znajduje się warstwa tlenku glinu (aluminium) o grubości 4 nanometrów, na niej warstwa grafenu, pod nią izolator, a na dole przewodnik. Takie połączenie sprawia, że po przyłożeniu napięcia do warstw grafenu i przewodnika w tlenku glinu indukuje się ładunek elektryczny.

Czytaj też: Samolot odrzutowy na amoniak. Firma Aviation H2 podała termin pierwszego lotu

To zmienia właściwości jego powierzchni, dzięki czemu może on działać jak materiał znacznie przewyższający swoją klasę. Właściwości tlenku glinu można zmieniać, dostosowując przyłożone napięcie, skład warstwy izolacyjnej lub dodając różne dodatki do warstwy aktywnej. Naukowcy twierdzą, że warianty tych urządzeń mogłyby być wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu do przeprowadzania różnych reakcji w zależności od potrzeb.