Reklama
aplikuj.pl

Zastrzyk z nanocząstkami zapewnia widzenie w ciemności

Zastrzyk z nanocząstkami może zastąpić gogle noktowizyjne w armii
Zastrzyk z nanocząstkami może zastąpić gogle noktowizyjne w armii

Naukowcy z University of Massachusetts Medical School oraz University of Science and Technology of China w Hefei w lutym wyjaśnili sposób, na podstawie którego ekspert technologiczny z Arizona State University stwierdził, że w przyszłości oddziały w wojsku mogą porzucić gogle noktowizyjne na rzez zastrzyków z nanocząsteczkami.

Czytaj też: Pierwszy Poseidon MRA1 dla brytyjskiego RAFu wleciał w przestworza

Po odbębnieniu oficjalnego gadania na temat twórców można już przejść do rzeczy. Wszystko rozbija się o nanocząstki, które przekształcają światło podczerwone w światło widzialne. Te najpierw wstrzykiwano do oczu myszy, umożliwiając im po prostu możliwość widzenia w ciemności. Wykazano to podczas testu wydostawania się z labiryntu w zupełnej ciemności po wcześniejszej nauce na podstawie wizualnych bodźców.

Naukowcy odkryli, że nanocząsteczki ściśle wiążą się z fotoreceptorami w oczach myszy i pozostają w miejscu przez okres do 10 tygodni bez żadnych widocznych trwałych skutków ubocznych. Te miałyby więc przewagę nad innymi technologiami noktowizyjnymi, gdyby mogły być bezpiecznie wstrzyknięte żołnierzom. Jak stwierdził profesor Braden Allenby:

Może to być sposób na bezpośrednie wyposażenie żołnierzy w noktowizor, a ponieważ jest tymczasowy, może być mniej ryzykowny niż stałe leczenie, takie jak układy optyczne z inżynierii genetycznej.

Powiedział ponadto, że nanocząstki można zaprojektować tak, aby umożliwiały odbiór promieniowania na innych długościach fal, dając inspektorom i urzędnikom celnym moc widzenia przemycanych materiałów radioaktywnych.

Czytaj też: Bezzałogowy okręt dalekiego zasięgu w zainteresowaniach USMC

Źródło: Stripes
Zdjęcie: Stripes