Pigment melaniny to naturalna obrona przed rakiem. Teraz może się on przydać także w walce z innymi nowotworami niż skóry.
Melanina jest tak doskonałym absorbentem światła i producentem ciepła, że doskonale nadaje się do stosowania w optoakustyce. Technika ta jest połączeniem światła i dźwięku. Słabe impulsy laserowe naświetlają tkankę i podgrzewają ją. Gdy ona się ochładza to wytwarza fale ultradźwiękowe. Specjalne czujniki mogą je odczytywać i sprawdzić, jaki jest w danym miejscu rodzaj tkanki.
Czytaj też: Naukowcy opracowują przeciwciała odmładzające mózg
W celu sprawdzenia tej techniki naukowcy wstrzyknęli pigment do pęcherzyków błony zewnętrznej. Następnie wstrzyknęli je do guzów u myszy i delikatnie ogrzewali impulsami laserowymi. Naukowcy odkryli, że guzy były znacznie widoczniejsze u zwierząt, którym wstrzyknięto melaninę.
Zespół przetestował także to rozwiązanie w terapii fototermicznej. W tych zabiegach wykorzystuje się ciepło do niszczenia komórek nowotworowych. Po wstrzyknięciu melaniny i jej naświetleniu temperatura wzrosła z 37°C do 56°C co pomaga zwalczyć komórki nowotworowe.
Nowe podejście jest podobne do tego wykorzystującego nanocząsteczki złota, ale jest przy tym tańsze. Możliwe, że w przyszłości to właśnie melanina będzie leczyła nas z niektórych nowotworów.
Czytaj też: Wydzieliny komarów pozwolą na wykrywanie wirusów przez nie roznoszonych
Źródło: Newatlas