Reklama

Zbyt dużo snu jest tak samo złe jak zbyt mało

sen

Naukowcy właśnie zakończyli największe badania snu jakie kiedykolwiek zostały przeprowadzone. Pierwsze wyniki mówią, że idealny sen powinien trwać od 7 do 8 godzin.

Okazuje się, że zbyt dużo snu koreluje z objawami obecnymi przy zbyt małej ilości snu. Oznacza to problemy z rozumowaniem oraz zdolnościami słownymi. Naukowcy otrzymali w tym temacie krzywą wyglądającą jak U, gdzie dół oznacza sen od 7 do 8 godzin. Co ciekawe, długość snu nie wpływa na wszystkie rodzaje zdolności poznawczych. Najbardziej dotknięte jest rozumowanie i zdolności werbalne, natomiast pamięć krótkotrwała pozostaje niewrażliwa na ilość snu.

Naukowcy mówią także, że czynniki takie jak depresja czy upośledzenie zdrowia mogą doprowadzić do chęci dłuższego spania, ale nie wiadomo w jaki sposób miały by one wyjaśniać obniżone zdolności poznawcze. Tak samo nie jest pewne, dlaczego dłuższy sen je zaburza. W przyszłości naukowcy chcą znaleźć odpowiedzi na te pytania, póki co jednak starajcie się o sen mieszczący się w tych granicach.

Czytaj też: Dzienna drzemka pozwala w przetwarzaniu informacji

Źródło: https://newatlas.com/