WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Zdjęcie tajemniczego samolotu kosmicznego X-37B

Obserwator i tropiciel satelitów Ralf Vandebergh z Holandii niedawno ujawnił rzadkie zdjęcie tajemniczego samolotu kosmicznego X-37B USA. Chociaż polował na niego od wielu miesięcy, to w maju zauważył go po raz pierwszy, a po czerwcowej wtopie po zmianie jego orbity, uchwycił go dopiero 2 lipca. 

Czytaj też: NASA przetestowała system ewakuacji LAS dla swojej ogromnej rakiety

Samolot kosmiczny X-37B, znany również jako Orbital Test Vehicle (OTV) i wielu uważa, że przypomina miniaturową wersję dawnego promu kosmicznego NASA. Jak mówi Vandebergh:

To naprawdę mały obiekt, nawet na wysokości zaledwie 300 kilometrów (186 mil), więc nie oczekuj szczegółowego obrazu.

Uzyskana jakość i tak przewyższyła jego oczekiwania:

Możemy rozpoznać odrobinę nosa, wnękę komory ładunkowej i ogon tego mini-wahadłowca, nawet ze znakiem jakiegoś mniejszego szczegółu.

Vandebergh uchwycił zdjęcia za pomocą 10-calowego teleskopu Newtona z aperturą F/4,8 z kamerą CMOS Astrolumina ALccd 5L-11 mono. Tak naprawdę uchwycił X-37B w czasie jego programu OTV-5, bo tak się składa, że to właśnie jego piąty lot, który rozpoczął się 7 września 2017 roku od startu na silniku pierwszego stopnia Falcon 9 od SpaceX.

Misje X-37B przeprowadzane są pod auspicjami Biura Sił Powietrznych, a kontrolę misji dla lotów OTV prowadzi trzecia eskadra eksperymentów kosmicznych w bazie sił powietrznych Schriever w Kolorado. Ta eskadra nadzoruje operacje X-37B i jest oznaczona jako najważniejsza organizacja Dowództwa Kosmicznego Sił Powietrznych do demonstracji kosmicznych, odkrywców i testowania eksperymentów, gromadzenia informacji o obiektach wysoko nad ziemią i wykonywania innych obowiązków gromadzenia danych wywiadowczych. Robot pozyskuje bowiem zarówno dane „znad”, jak i „spod” siebie.

Zakończenie programu OTV-5 nie jest znane i jeśli chcecie nieco lepszy pogląd na sprawę, to samolot kosmiczny X-37B mierzy zaledwie 2,1 metra długości i przy 2,9 metra rozpiętości skrzydeł waży 4990 kilogramów, a energię czerpię z ogniw słonecznych.

Czytaj też: Lodowy księżyc Saturna jest w idealnym wieku do rozwinięcia życia

Źródło: Livescience