Reklama
aplikuj.pl

Zdjęcie z teleskopu Hubble’a pokazuje świecącą i obróconą galaktykę spiralną

Nowe zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a pokazuje galaktykę NGC 3432. Chociaż pod tym kątem wydaje się dość płaska, w rzeczywistości ma spiralny kształt. Galaktyka znajduje się 45 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Małego Lwa. 

Ze względu na kąt widzenia galaktyki nie widać jej spiralnych ramion ani jasnego rdzenia. Widoczne są za to ciemne plamy kosmicznego pyłu, które blokują dostęp światła oraz jasne, błyszczące różowe plamki, w których rodzą się nowe gwiazdy. Ponieważ galaktyki spiralne są powszechne, Hubble zobrazował wiele z nich pod różnymi kątami na przestrzeni lat. Dzięki temu astronomowie są w stanie stwierdzić, że NGC 3432 jest galaktyką spiralną.

Czytaj też: Teleskop Hubble’a uwiecznił niemal idealnie symetryczną galaktykę

W 2000 roku galaktyka NGC 3432 wywołała niemałą dyskusję. Wszystko przez fakt, że zauważono potężny rozbłysk światła o nazwie SN 2000CH. Początkowo astronomowie myśleli, że rozbłysk, który zobaczyli, był supernową występująca w naszej galaktyce. Ale potem zdali sobie sprawę, że wydarzenie miało miejsce znacznie dalej – w galaktyce NGC 3432. Wciąż uważali jednak, że przyczyną zjawiska była supernowa.

Jednak 13 lat później w 2013 r. w tym samym miejscu nastąpił kolejny rozbłysk. Wykluczono więc supernową. Źródło wybuchu zostało przeklasyfikowane jako tzw. LBV, czyli rodzaj masywnej gwiazdy, której jasność błyskawicznie się zmienia. W 2014, 2017, 2018 oraz lutym tego roku doszło do kolejnych tego typu zjawisk.

[Źródło: digitaltrends.com; grafika: ESA]

Czytaj też: Dzięki galaktycznym auerolom naukowcy lepiej rozumieją powstawanie galaktyk