Reklama
aplikuj.pl

Żel drukowany w 3D jest zdolny do samodzielnej regeneracji

Roboty mogą znaleźć znacznie więcej zastosowań, jeśli wykona się je z bardziej miękkiego materiału aniżeli plastik bądź metal. Naukowiec z Brown University uważa, że ​​opracował środek, który może być idealny do tzw. „miękkiej robotyki”. Udowodniono już, że może on chwytać małe, delikatne przedmioty i może tworzyć niestandardowe urządzenia mikroprzepływowe używane do wykrywania agresywnych nowotworów i tworzenia leków w trudnych warunkach. 

Hydrożel wykonany dzięki drukowi 3D to podwójny polimer, który można zginać, skręcać i sklejać za sprawą używania konkretnych substancji chemicznych. Jeden polimer ma wiązania kowalencyjne, które zapewniają wytrzymałość i integralność strukturalną. Drugi posiada wiązania jonowe, które pozwalają na bardziej dynamiczne zachowania, takie jak zginanie i samoprzylepność. Polimery tworzą razem materiał, który jest miękki, mocny i elastyczny – idealny do stworzenia robotycznych ramion.

Czytaj też: Hydrożel wykorzystuje energię słoneczną do chwytania wody z powietrza

Hydrożel może być również obiecującą bazą dla urządzeń mikroprzepływowych – stosowanych w wielu dziedzinach. Do tej pory trudno było modelować hydrożele. Ale ponieważ nowy materiał jest drukowany w 3D, może być wykonany w bloki na zasadzie znanej z klocków LEGO.

Materiał nie jest jeszcze gotowy do użycia. Naukowcy twierdzą, że wciąż ulepszają polimery, aby uzyskać większą trwałość i funkcjonalność. Jeśli im się to uda, może to sprawić, że budowanie miękkich robotycznych komponentów i przenośnych laboratoriów będzie tak proste, jak łączenie kawałków LEGO a na pewno znacznie łatwiejsze niż obecnie.

[Źródło: engadget.com]

Czytaj też: Soczewki z hydrożelem powstrzymują topnienie rogówki