WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Żelowy płyn pomoże w zapobieganiu pożarom

Zapobieganie jest znacznie lepsze niż reagowanie. Stosując to podejście naukowcy ze Stanforda opracowali żelowy płyn bezpieczny dla środowiska, który opóźni palenie się roślinności.

Najszerzej stosowane preparaty ognioodporne wykorzystują fosforan amonu lub jego pochodne jako aktywne składniki opóźniające palenie. Jednakże te preparaty wstrzymują wegetację przez pewien czas więc nie można ich stosować zapobiegawczo. Nowo opracowana substancja nie ma tej wady. Utrzymuje się ona na roślinności dzięki wiatrowi, deszczowi czy innym czynnikom środowiskowym.

Czytaj też: Nanocząstki mogą pomóc w wykorzystaniu dwutlenku węgla

Substancję można spokojnie położyć na obszar wokół pożaru i tym samym zyskać czas na jego ugaszenie. Szef działu CalFire w San Luis Obispo, który był przy testach substancji powiedział, że nie ma narzędzia porównywalnego z tym co zaprezentował Stanford.

Ich substancja ma tylko nietoksyczne materiały stosowane w żywnościach, lekach czy kosmetykach. Ich unikalne właściwości opóźniają spalanie i tym samym chronią rośliny. Naukowcy mają nadzieję, że ich rozwiązanie będzie wkrótce szeroko stosowane na całym świecie.

Czytaj też: Badanie źrenic pozwala na wczesne wykrycie Alzheimera

Źródło: Phys