Reklama
aplikuj.pl

Zero Waste – jakie ma znaczenie dla środowiska?

Czym jest Zero Waste?

Rosnąca świadomość społeczeństwa na temat ochrony środowiska skłania nas do poszukiwania racjonalnych sposobów na zmniejszenie negatywnego wpływu, jaki wywieramy na naszą planetę. W tym kontekście ruch „Zero waste” zdobywa coraz większe uznanie i zyskuje na popularności.

Czym jest Zero Waste?

W drodze wyjaśnień jest to filozofia, która stawia sobie za cel minimalizację ilości wytwarzanych odpadów. W myśl tej idei poszukujemy również sposobów na redukcję szkodliwych odpadów i jednocześnie chcemy chronić naturalne zasoby matki natury poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie różnych produktów, opakowań i materiałów. 

Stosowanie zasad Zero Waste w praktyce

  • Odmawiaj (refuse) – chodzi tutaj o mówieniu „nie” wszelkim produktom, których wyprodukowanie i wyrzucanie wiąże się ze szkodą dla środowiska np. ulotki reklamowe, jednorazowe reklamówki, plastikowe pojemniki, słomki, itp.
  • Ograniczaj (reduce) – zmniejszenie produkcji odpadów, poprzez ograniczenie konsumpcji niepotrzebnych produktów, szczególnie o niskiej jakości, których szybko się pozbywamy.
  • Wykorzystaj ponownie (reuse) – ponowne wykorzystanie produktów, które mamy już w posiadaniu. Przykładem działania według tej zasady może być oddanie nie noszonych ubrań osobom potrzebującym lub kupowanie ubrań
    „z drugiej ręki”.
  • Recyklingu (recycle) – świadoma segregacja i poddawanie odpadów procesowi recyklingu.
  • Kompostuj (rot) – kompostowanie i nabywanie takich produktów, które ulegną rozkładowi i powrócą do środowiska w naturalnej dla niego formie.

Zero waste a recykling

Czy wiesz, że zero waste i recykling idą w parze, tworząc potężne narzędzia w walce z odpadami? Recykling to proces, w którym surowce z odpadów są przetwarzane i wykorzystywane do produkcji nowych produktów. Najczęściej stosowaną praktyką w życiu codziennym jest segregacja odpadów. Poprzez odpowiednie sortowanie i umieszczanie różnych rodzajów odpadów, takich jak papier, plastik, metal i szkło, w odpowiednich pojemnikach do recyklingu, możemy mieć pewność, że materiały te zostaną przetworzone i wykorzystane do ponownej produkcji.

Innym z przykładów, jak zero waste i recykling ze sobą współgrają jest kasacja pojazdów. Podczas tego procesu samochód jest całkowicie poddawany recyklingowi, a jego elementy, takie jak karoseria, silnik, skrzynia biegów, czy układ chłodzenia, są wykorzystywane ponownie. Warto wiedzieć, że proces kasacji auta odbywa się w zgodzie z obowiązującym prawem o ochronie środowiska – jest więc bezpieczny i w 100% legalny. Jeśli więc nasz samochód jest nieprzydatny do jazdy, a co gorsza zaczynają wyciekać z niego szkodliwe płyny to warto skorzystać z usług złomowania w przeznaczonym do tego miejscu.

Przykłady działań Zero Waste w życiu codziennym

Wystarczą małe kroki, aby wprowadzić w życie kilka ekologicznych nawyków. Poza oczywiście nie kupowaniem nadmiernej ilości plastiku i sortowaniem odpadów możemy sprawić, że na co dzień będziemy bardziej świadomie podchodzić do wielu kwestii. Idea „Zero Waste” dotyczy także naszych zakupów, mieszkania i transportu. 

Zakupy zero waste

Zdarzyło Ci się pójść głodnym na zakupy i kupić więcej niż tego potrzebowałeś, a później wyrzucić do kosza to co przeterminowane lub spleśniałe? Idea zakupów zero waste to coś zupełnie odwrotnego, opiera się na dobrym planowaniu i kupowaniu tylko tego co nam jest potrzebne z dużym naciskiem na jakościowe, ekologiczne produkty. Wybór produktów lokalnych zamiast tych transportowanych przez tysiące kilometrów TIR-ami zmniejsza emisję gazów cieplarnianych, a  zmniejszenie ilości kupowanych opakowań korzystnie wpływa na redukcję jednej z największych części odpadów komunalnych.

Mieszkanie zero waste

Możemy stosować ideę zero waste również w naszym mieszkaniu poprzez mniejsze zużycie energii elektrycznej i wody. Nowoczesne systemy ogrzewania, energooszczędne żarówki i sprzęt AGD pozwalają na oszczędność prądu, a domowe instalacje fotowoltaiczne na jego eko produkcję. Możemy zaoszczędzić wodę poprzez krótsze korzystanie z prysznica, montując oszczędne baterie i deszczownice, unikając nadmiernego zużycia wody podczas mycia naczyń czy mycia zębów, a także naprawiając ewentualne wycieki, które mogą prowadzić do niepotrzebnego marnowania wody.

Transport zero waste

Alternatywne środki transportu, takie jak rower, komunikacja miejska i podróż pociągiem, pozwalają nam dokonać wyboru zgodnie z ideą zero waste. Dojazd do pracy rowerem lub komunikacją miejską zamiast własnym samochodem, podróż pociągiem w dłuższe trasy, czy wybór zorganizowanego przejazdu autem w kilka osób to propozycje dla osób, które chcą zmniejszyć emisję szkodliwych spalin do naszego środowiska.

Zero waste – podsumowanie

Dążenie do osiągnięcia zero waste może prowadzić nas do bardziej zrównoważonego stylu życia, gdzie poszanowanie dla natury idzie w parze z naszymi codziennymi wyborami. To droga, która wymaga wysiłku i zaangażowania, ale ma ogromne znaczenie dla przyszłości naszej planety i dalszych pokoleń.

Artykuł sponsorowany.