Reklama
aplikuj.pl

Zespół z MIT rozwija sztuczne mięśnie dzięki ogórkom

MIT, sztuczne mięśnie, MIT ogórek, MIT sztuczne mięśnie, włókna mięśnie

Idea sztucznych mięśni nie jest nowa. Są one niezbędne do uczynienia robotów lepszymi, lżejszymi czy dokładniejszymi. Inżynierowie muszą w końcu odejść od silników na rzecz czego bardziej podobnego do ludzkich mięśni.

Zespół z MIT zdecydował się na wykorzystanie nowej techniki wykorzystującej zwoje włókiem wykonanych z rozciągliwego elastomery i znacznie sztywniejszego termoplastycznego polietylenu. Całość jest wrażliwa na ciepło, ale rozszerza się i kurczy w różnym tempie. Innymi słowy, jedna część szybciej się kurczy a druga w tym samym czasie rozszerza – przypomina to działanie mięśnia.

Czytaj też: Jak wiele możemy się dowiedzieć o historii ludzkości na podstawie lodu?

Rozwiązanie oparte zostało o ogórki. To właśnie jego zwinięte wąsy oplatają się wokół stałych przedmiotów w celu wspierania rosnącej rośliny. Dzieje się tak z zaskakująco dużą siłą.

Zespół przetestował już swoje rozwiązanie w rzeczywistości. Okazało się, że włókna mogą przenieść do 650 ich własnej wagi. Po ich rozciągnięciu zawinęły się one w bardzo ciasną cewkę – jak wąsy ogórka. Po ochłodzeniu włókna rozwijają się – całość wytrzyma nawet 10 tysięcy tego typu akcji.

Teraz naukowcy mają nadzieję na połączenie włókien w większe sztuczne mięśnie, które przydadzą się w urządzeniach biomedycznych. Dopiero później planują oni stworzenie wersji dla robotów.

Czytaj też: Co opóźniło natlenienie Ziemi?

Źródło: Newatlas