WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zgubiona strona Teorii wszystkiego odnaleziona w Jerozolimie

Nigdy wcześniej niewidziana strona odręcznych notatek i równań Alberta Einsteina na temat zunifikowanej teorii fizyki została odkryta w archiwum manuskryptów nabytych przez Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie.

Zgodnie z oświadczeniem uniwersytetu, nowa strona była częścią dodatku, który Einstein zawarł z artykułem naukowym na temat ujednoliconej teorii pola. Jest to długo poszukiwana teoria, która łączy wszystkie podstawowe siły natury w jeden zestaw równań. Została ona złożona Pruskiej Akademii Nauk w 1930 roku.

Czytaj też: Niszczenie asteroid jest trudniejsze niż mogłoby się wydawać

Teoria wszystkiego, einstein, notatka einsteina, jerozolima einstein, zgubiona strona teorii wszystkiego

Wcześniej uważano, że strona została całkowicie utracona. Napisane notatki nie zostały przez nikogo przebadane ani przeanalizowane od czasu ich złożenia w Akademii. Teraz notatka pojawiła się w archiwum 110 stron rękopisów, które Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie nabył od prywatnego kolekcjonera w Chapel Hill.

Wiele z tych stron nigdy nie było pokazywanych publicznie, a jest co analizować. Zawierają one bowiem 84 strony obliczeń matematycznych z lat 1944-1948 oraz wiele listów do rodziny czy przyjaciół. W jednym z nich fizyk wyraża swoje obawy dotyczące rosnącego nazizmu w całej Europie.

Einstein był jednym z założycieli uniwersytetu, który powstał w 2918 roku. Po jego śmierci w 1955 roku ego osobiste i naukowe notatki czy pisma zostały złożone w archiwum, które dzisiaj może pochwalić się ponad 80 tysiącami artefaktów związanych z naukowcem.

Czytaj też: Na Antarktydzie dochodzi do tysięcy „trzęsień lodu” dziennie

Źródło: Livescience