Naukowcy z Uniwersytetu Surrey odkryli, że naturalny przeciwutleniacz występujący w zielonej herbacie może pomóc w wyeliminowaniu bakterii opornych na antybiotyki. Badania opublikowano w Journal of Medical Microbiology.
Pseudomonas aeruginosa to bakterie związane z zakażeniami dróg oddechowych i krwi. W ostatnich latach stały się one odporne na wiele klas antybiotyków. W celu ich zwalczenia naukowcy wykorzystali galusan epigallokatechiny (EGCG).
Czytaj też: Szkockie szkielety były pochowane z dodatkowymi głowami
W testach in vitro naukowcy sprawdzili połączenie EGCG z aztreonamem. Stwierdzili oni, że połączenie tych dwóch substancji jest bardzo skuteczne w walce z zakażeniami – oba środki razem działają lepiej niż każdy z nich osobno.
Te wnioski naukowcy potwierdzili w testach in vivo przy wykorzystaniu larwy ćmy woskowej. Wskaźniki przeżywalności przy leczeniu kombinacją były znacznie wyższe niż przy osobnych substancjach. Naukowcy uważają, że taki efekt uzyskiwany jest poprzez zwiększanie przepuszczalności bakterii (rola EGCG) dzięki czemu aztreonam może lepiej zadziałać.
Czytaj też: Po raz pierwszy udało się udokumentować zjawisko dotyczące lodowców w Antarktyce
Źródło: Medicalxpress