Reklama
aplikuj.pl

Zobaczcie, jak Ziemia zmieniła się na przestrzeni milionów lat

planeta

Kontynenty tworzące naszą planetę podlegają ciągłemu przemieszczaniu, a ich obecna konfiguracja jest stosunkowo świeża. Wideo poświęcone tej tematyce pokazuje, jak zmieniała się tektonika Ziemi na przestrzeni miliarda lat.

Dokonania naukowców, skondensowane do trwającego mniej niż minutę filmu, zostały również opisane na łamach Earth-Science Reviews. Autorzy badań postanowili w przystępnej formie ukazać miliard lat geologicznej ewolucji naszej planety.

Czytaj też: Ogromny superkontynent na Ziemi. Wiemy, kiedy powstanie
Czytaj też: Ziemia kręci się szybciej niż zwykle. Padł rekord w historii pomiarów
Czytaj też: Na terenie naszego kontynentu znaleziono szczątki krewnego tyranozaura

Zrozumienie tego, jak wyglądały kontynenty Ziemi przed dziesiątkami oraz milionami lat nie jest łatwym zadaniem. Zazwyczaj naukowcy muszą skupiać się na pojedynczych poszlakach i w oparciu o nie tworzyć obraz sytuacji.

Ziemia doświadcza ciągłych ruchów tektonicznych, co wywołuje przemieszczanie kontynentów

Co gorsza, w zależności od zastosowanego modelu, przeszłość Ziemi może kształtować się w odmienny sposób. W celu wygenerowania krajobrazu sprzed miliarda lat, naukowcy wybrali symulacje dot. różnych okresów, które wspólnie łączyły się w sensowną całość.

Czytaj też: Ziemia miała kosmicznego gościa, ale wygląda na to, że opuścił nas na zawsze
Czytaj też: Zobaczcie mapę Zelandii, ósmego kontynentu naszej planety
Czytaj też: Ziemia ginie szybciej niż przewidywali naukowcy. Oto niektóre z konsekwencji

I choć wideo obejmuje okres miliarda lat, to w przeliczeniu na bardziej przyziemną skalę, kontynenty przemieszczają się rocznie o maksymalnie kilka centymetrów. Na przestrzeni milionów lat przekłada się to na pokaźne odległości – np. dzisiejsza Antarktyda znajdowała się dawniej w miejscu, gdzie obecnie występują tropiki.