Reklama
aplikuj.pl

Ziemia pochłania własne oceany

Gdy płyty tektoniczne nasuwają się na siebie, wciągają do wnętrza planety trzy razy więcej wody niż wcześniej sądzono. 

Jak stwierdziła naukowiec z zakresu geologii morskiej i geofizyki Donna Shillington z Obserwatorium Ziemi Lamonta-Doherty’ego na Uniwersytecie Columbia, odkrycie ma poważne konsekwencje dla zrozumienia ziemskiego cyklu głębokowodnego. Woda pod powierzchnią Ziemi może przyczynić się do powstawania magmy i może mieć wpływ na występowanie trzęsień ziemi.

Woda jest przechowywana w krystalicznej strukturze minerałów. Płyn dostaje się do skorupy ziemskiej, gdy tworzą się zupełnie nowe, gorące płyty oceaniczne. Ma to również miejsce, gdy płyty pękają i dostają się pod inne. Ten drugi proce nazywa się subdukcją, jednak niewiele wiadomo na jego temat. Naukowcy nie wiedzą jak dużo wody zostaje wchłoniętej podczas tego procesu.

Zespół obliczył, że strefy subdukcji przyciągają 3 miliardy teragramów wody do skorupy co milion lat (teragram jest miliardem kilogramów). Woda morska jest ciężka. Sześcian o długości 1 metra na każdej krawędzi ważyłby 1024 kilogramy. Mimo to, ilość przyciągnięta przez strefy subdukcji jest bardzo duża. Dodatkowo zadziwia jeszcze inny fakt. Ilość wody wciągniętej pod skorupę i ilość wypuszczanego płynu powinny być w przybliżeniu równe. Co więc sprawia, że jest inaczej? To pytanie na razie pozostaje bez odpowiedzi.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Trzęsienie Ziemi w Meksyku podzieliło płytę tektoniczną na dwie części