Reklama

Zika jest jedną z przyczyn małogłowia

Po miesiącach badań w CDC potwierdzono tezę, którą od dawna wiele osób uważało za prawdziwą: wirus Zika rzeczywiście powoduje małogłowie a także być może inne groźne schorzenia mózgu. Ta wiadomość ujrzała światło dzienne zaraz po tym, jak wyszło na jaw, że komar rozprzestrzeniający ową chorobę może pojawiać się w znacznie większej ilości stanów w USA niż do tej pory sądzono.

Dyrektor CDC, Tom Frieden, mówi:

Badanie to stanowi punkt zwrotny w zrozumieniu wirusa Zika. Jest teraz jasne, że powoduje on małogłowie. Startujemy także z kolejnymi badaniami w celu ustalenia czy dzieci z małogłowiem urodzone przez matki z tym wirusem, to tylko wierzchołek góry lodowej negatywnego i szkodliwego wpływu Zika na mózg.

Zika jest już obecny w niemalże całej Ameryce Centralnej oraz na północy Ameryki Południowej. Jednakże to tylko chwila zanim zacznie się on w większej ilości pojawiać się w USA. Do tej pory było tam 346 potwierdzonych przypadków wirusa Zika. Właśnie w celu rozmowy na ten temat zostało zwołane zebranie w Białym Domu. Wicedyrektor CDC stwierdziła wtedy, że wirus jest znacznie groźniejszy niż sądzono. Powiedziała on także, że zasięg komara roznoszącego chorobę może być znacznie większy niż sądzono, może nawet dotrzeć do Nowego Jorku.

CDC poprosiło także o dotację w wysokości 1,9 miliarda dolarów w celu walki z tym zagrożeniem.

[źródło: iflscience.com; zdjęcie: Happy Independence Day America! via photopin (license)]