WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zmiana białka chroniącego przed promieniowaniem pomoże chorym na raka

Radioterapia to skuteczna metoda walki z rakiem, ale jednocześnie szkodzi ona zdrowym komórkom. Naukowcy z CNIO w Hiszpanii odkryli, że zwiększenie poziomu pewnego białka w jelitach może chronić przed negatywnymi skutkami promieniowania.

W poprzednich badaniach naukowcy odkryli, że białko znane jako URI chroni komórki przed uszkodzeniami DNA spowodowanymi ekspozycją na promieniowanie. Odkrycie dokonane zostało na komórkach, więc zespół postanowił powtórzyć je na żywym organizmie.

Czytaj też: Muzyka pomaga w kształtowaniu mózgu wcześniaków

Naukowcy opracowali trzy modele myszy ze zmienionym genem, który albo podwyższał poziomy białka, albo je obniżał. Trzecia grupa to grupa kontrolna bez zmian w poziomach URI.

Następnie zwierzęta wystawiono na działanie wysokich dawek promieniowania. 70% myszy z grupy kontrolnej zmarło z powodu zespołu żołądkowo-jelitowego. 100% myszy z obniżonym poziomem URI także zmarło. Jednakże każda mysz z wysokim poziomem białka przeżyła leczenie.

Badanie może doprowadzić do nowych metod leczenia u ludzi. Także może ono doprowadzić do lepszej ochrony dla astronautów czy wszędzie tam, gdzie są wysokie poziomy promieniowania.

Czytaj też: Genetycznie zmodyfikowany grzyb zabija komary z malarią

Źródło: Newatlas