WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zmiany klimatyczne mogą zwiększyć ceny piwa

Ekstremalna pogoda związana ze zmianami klimatycznymi może mieć druzgoczące skutki. Nie ominie ich nawet piwo, którego ceny mogą znacznie się zwiększyć.

Najnowsze doniesienia mówią o tym, że susze i fale upałów zmniejszają globalną produkcję jęczmienia. W związku z tym zmniejszy się podaż piwa i zwiększą się jego ceny. Co najgorsze, stanie się to nawet w najlepszym scenariuszu. W nim możliwość wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych wzrosła o 4% w stosunku do sytuacji na początku wieku. W najgorszym aż o 31%. Oznacza to, ze same zbiory jęczmienia spada od 3% do 17%. Zobaczcie też, jak mocno może wzrosnąć cena piwa w Polsce.

Piwo

Badacze, którzy zajęli się tym tematem, chcieli pokazać, że zmiany klimatyczne wpłyną na nasz styl życia. W najgorszym przypadku spożycie piwa może spaść nawet 0 16% w skali globalnej. Oznacza to problem dla firm zajmujących się browarnictwem, a także konieczność przerzucenia się na coś innego. Jedynym plusem może być spadek spożycia alkoholu, który na pewno pozytywnie wpłynie zdrowie wielu osób.

Czytaj też: Na terenie Norwegii znaleziono statek wikingów ukryty pod cmentarzem

Źródło: https://www.nature.com