Reklama
aplikuj.pl

Zmiany w mózgu wyjaśniają ból fantomowy

ból fantomowy, amputacja, ból amputacja, mózg po amputacji, zmiany w mózgu

Wiele osób po amputacji kończyny zgłasza lekarzom uczucia jakby ona jednak istniała i np. swędziała albo bolała. Nazywa się to bólem fantomowym i dotyka on większość osób po amputacji kończyny.

Badania przeprowadzone przez ośrodki badawcze w Brazylii wskazują, dlaczego taki ból może występować. Naukowcy odkryli dwie zmiany w funkcjonalnej łączności sensomotorycznej. Jeden z nich wpływa na komunikację pomiędzy lewą a prawą półkulą mózgu a drugi dotyczy tylko strony mózgu leżącej po przeciwnej stronie niż miała miejsce amputacja. Naukowcy mówią wprost o funkcjonalnej nierównowadze, nawet jeśli nie występuje ból.

Czytaj też: Cebula i czosnek mogą chronić przed rakiem

Kiedyś uważano, że mózg osoby dorosłej jest w pełni rozwinięty i nie może się zmieniać. Badania wykazały jednak, że jest to nieprawdziwy pogląd. Mózg może zmieniać się w odpowiedzi na stres, lęk, hormony, uczenie się, starzenie czy inne czynniki. Zmiany te prowadzą do zmian struktury i sieci w mózgu.

W nowych badaniach MRI naukowcy wykazali, że dotknięcie kikuta po amputacji wywołuje nadmierną reakcję mózgu. Sama amputacja osłabia ciałko modzelowate, które łączy lewą i prawą półkulę mózgu. Ponieważ obszar czuciowo-ruchowy leży po przeciwnej od kończyny stronie  mózgu, to sygnał musi przejść przez ten obszar. Co więcej, badacze zaobserwowali też wzrost funkcjonalnej łączności po przeciwnej do amputacji stronie mózgu.

Zmiany te prowadzą do braku równowagi w organizacji funkcjonalnej sieci mózgu i tym samym powstania bólu fantomowego. Póki co jednak naukowcy nie mają pojęcia jak wykorzystać odkrycia do leczenie tej choroby.

Czytaj też: Nowa technika MRI może jeszcze lepiej obrazować aktywność w mózgu

Źródło: Medicalnewstoday