Reklama
aplikuj.pl

Jak archeolodzy badają zmiany w technikach walk mieczem na przestrzeni lat?

Miecze wykonane z brązu były powszechnie wykorzystywane na terenie naszego kontynentu. Znajdowano je w grobach, ale także na polach bitew czy w innych miejscach.

Brąz, w przeciwieństwie do żelaza, jest dość miękkim stopem, dzięki czemu archeolodzy muszą metodą prób i błędów dojść do tego, jak wyglądały techniki walki tego typu orężem. W niedawno przeprowadzonych badaniach zespół złożony z przedstawicieli Uniwersytetu w Getyndze próbował zrekonstruować te techniki.

Czytaj też: 8-letnia dziewczynka znalazła w jeziorze miecz sprzed 1500 lat

Brązowe miecze były używane w całej Europie od 1600 r. p.n.e. do 600 r. Wykonywano je z mieszanki miedzi i cyny, która była bardziej miękka niż żelazna – a co za tym idzie – trudniejsza w naprawie. Pojawiły się nawet głosy, jakoby żelazne miecze miały charakter ozdobny a nie militarny. Aby się o tym przykonać, autorzy nowych badań odlali siedem mieczy, a następnie poprosili o pomoc osoby zajmujące się rekonstrukcjami średniowiecznych pojedynków.

Owi eksperci mieli za zadanie wykorzystywać techniki walki, które zostały opisane i dopasowane do epoki brązu. Z kolei naukowcy nagrywali ich ruchy, analizując potem uszkodzenia powstałe na skutek starć. W ten sposób zauważyli, że niektóre zniszczenia były identyczne w stosunku do tych, znajdowanych na mieczach pochodzących sprzed tysięcy lat. Archeolodzy odnotowali m.in. że jedna z technik była stosowana na terenie dzisiejszych Niemiec, Włoch oraz Wielkiej Brytanii.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Łącznie analizami objęto 110 mieczy znalezionych w przeszłości, na których zauważono ponad 2500 różnorakich znaków użytkowania. Dzieliły się one na pewne wzory, które różniły się między sobą na skutek różnic czasowych i geograficznych. W ten sposób naukowcy będą mogli ustalić, jak przebiegała ewolucja technik walki na terenie całego kontynentu.