WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zmień dowolną rzecz w inteligentny obiekt

Naukowcy od dłuższego czasu szukają możliwości zmienia dowolnej rzeczy, w obiekt odsługujący IoT (Internet Rzeczy). Naukowcom z Purdue University i University of Virginia udało opracować się cienkie, elastyczne obwody elektroniczne, które można zastosować do wyczuwania otoczenia urządzenia i kontrolowania za pomocą innego urządzenia.

Badacze podeszli do tematu w ten sposób, aby wafle krzemowe, wykorzystywane do stworzenia obwodów, mogły być wykorzystywane wielokrotnie, co znacząco obniża cenę całego procesu. Obwody można oderwać od wafli, używając tylko wody, więc każdy w warunkach domowych może to wykonać. Dzięki temu te naklejki można użyć na praktycznie każde urządzenie i to niskim kosztem.

Obwody tak naprawdę działają jako bezprzewodowe czujniki otoczenia oraz służą one do komunikacji. Dzięki takim możliwościom każde urządzenie może stać się inteligentne i komunikować się z innym – np. ze smartfonem. Możliwości wykorzystania jest wiele, póki co naukowcy jednak dalej rozwijają swój pomysł, aż będzie on idealny i możliwy do wdrożenia w każdym mieszkaniu.

Źródło: https://www.engineering.com/