Nawet sześc razy szybsze strawienie plastiku dzięki połączeniu enzymu spożywczego PETaza z innym enzymem pochodzącym z tej samej bakterii spożywczej z tworzywa sztucznego. Nowy pomysł grupy naukowców ma pomóc pozbyć się kłopotliwego plastiku.
Zamiast setek lat rozłożymy PET w kilka dni
Na uniwersytecie w Portsmouth grupa naukowców stworzyła rewolucyjny superenzym, który pomoże w ekspresowym rozkładaniu tworzyw sztucznych. To nie pierwsze ich odkrycie, w tym temacie. W 2018 roku dokonali mutacji w enzymie PETaza znacznie przyspieszając proces trawienia plastiku. Teraz połączyli zmodyfikowaną wersję tego enzymu z innym o nazwie MHETaza jeszcze bardziej przyspieszając cały proces. Według naukowców może to potrwać… kilka dni, a nie tak jak w normalnych warunkach nawet setki lat.
Podczas procesu rozkładania plastiku enzym PETazy trawi wierzchnią warstwę tworzyw sztucznych, zaś MHETaza wnika głębiej przywracając go do jego oryginalnych elementów. Z PET produkuje się większość jednorazowych butelek do napojów, odzieży, a nawet dywanów. Dzięki nowej technologii będzie można wytwarzać i ponownie wykorzystywać sztuczne tworzywa właściwie w sposób nieograniczony. Pozwoli to zmniejszyć zużycie paliw kopalnych.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News