Reklama

Na tym statku przewożono niewolników. I to nawet po zniesieniu niewolnictwa

niewolnictwo

Archeolodzy działający na terenie Meksyku potwierdzili, że odkryty u wybrzeży Półwyspu Jukatan wrak statku niegdyś służył do transportowania schwytanych w niewolę Majów.

Statek parowy wyposażony w napęd kołowy został odkryty w 2017 roku. Potrzeba było jednak trzech lat badań, aby potwierdzić, że była to jednostka zwana La Unión, której używano do transportowania niewolników. Na pokładzie statku przewożono miesięcznie od 25 do 30 Majów, którzy w latach 1855-1861 trafiali do pracy na kubańskich polach trzciny cukrowej. Miało to miejsce w czasie tzw. wojny kastowej na Jukatanie.

Pośrednicy kupowali niewolników za 25 pesos, by odsprzedać ich na terenie dzisiejszej Hawany za 120 pesos (w przypadku kobiet) lub 160 pesos (w przypadku mężczyzn). Statek zatonął 19 września 1861 r. w drodze na Kubę. Pokazuje to, że niewolnictwo nadal występowało, nawet pomimo faktu, że zostało oficjalnie zniesione w Meksyku w 1829 r. W wyniku katastrofy zginęła połowa z liczącej 80 członków załogi i 60 pasażerów na pokładzie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News