Reklama
aplikuj.pl

Zobaczcie, jacy byli najbardziej zaskakujący krewni słoni

Po zniknięciu dinozaurów pojawiła się szansa na rozwój grupy małych lądowych roślinożerców. Potomkowie tych ssaków należących do grupy taksonomicznej zwanej Paenungulata, rozprzestrzenili się po całym świecie i ewoluowali w wiele znanych ssaków – żyjących i wymarłych. Jednym z nich jest słoń. Ale jacy byli inni, zaskakujący krewni tych zwierząt?

  • Pezosiren – czworonożny ssak blisko spokrewniony z manatami, syrenami oraz krowami morskimi. Skamieliny sugerują jednak, że pezosiren nie był tak dobrze przystosowany do życia w wodzie, jak jego krewni. Paleontolodzy uważają, że zwierzę, którego szczątki odkryto na Jamajce, funkcjonowało przez krótki czas między 40 a 50 milionami lat temu.
  • Manat – żyje do dzisiaj w wodach Atlantyku. Wszystkie krowy morskie, w tym manaty, wyewoluowały ze zwierząt przypominających świnie, które przeniosły się z lądu do morza,. Ostatni przodek, którego manatowate dzielą ze słoniami, żył około 60 milionów lat temu.
  • Diugoń przybrzeżny – przedstawiciele tego gatunku żyją w wodach tropikalnych, od Morza Czerwonego po wybrzeża Australii i Nowej Gwinei. Są roślinożercami i dożywają wieku 70 lat. Niektórzy naukowcy sądzą, że to te zwierzęta zapoczątkowały historie o syrenach.
  • Krowa morska – gatunek zamieszkujący Morze Beringa do XVIII wieku. Zwierzęta te zostały doprowadzone do wyginięcia zaledwie 30 lat po tym jak je odkryto. Osiągały nawet 9 metrów długości.
  • Mamut włochaty – ostatni wspólny przodek tych zwierząt oraz słoni mieszkał gdzieś w Afryce około 6 milionów lat temu. Ostatnie mamuty żyły na wyspach u wybrzeży Alaski oraz Syberii i padły ofiarą ludzkiej działalności.
  • Mamut kolumbijski – te gigantyczne stworzenia zamieszkiwały Amerykę Północną w okresie plejstocenu. Naukowcy uważają, że ograniczona przestrzeń i zasoby sprzyjały funkcjonowaniu mniejszych osobników i ostatecznie doprowadziły do powstania nowego, znacznie mniejszego gatunku, zwanego mamutem karłowatym.

Czytaj też: Wymieranie słoni podnosi poziom CO2 w atmosferze

  • Góralki – to małe i owłosione zwierzęta, które bardziej przypominają gryzonie niż słonie. Choć ich ciała różnią się pod pewnymi względami, góralki mają wiele podobnych cech jak słonie, w tym pewne elementy zębów, ułożenie kości oraz brak zewnętrznych jąder. Obecnie żyje 5 gatunków tych zwierząt, a ostatni wspólny przodek ze słoniami funkcjonował ok. 60 mln lat temu.
  • Arsinoiterium – skamieliny sugerują, że dwurożne stworzenie żyło na bagnach w Afryce i Azji od około 56 do 23 milionów lat temu. Nie wiadomo jednak, w jakim stopniu zwierzęta te były spokrewnione ze słoniami.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Kłusownik został zabity przez słonia i zjedzony przez lwy