WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Zobaczcie pierwszą na świecie zmodyfikowaną genetycznie jaszczurkę

Zobaczcie pierwszą na świecie zmodyfikowaną genetycznie jaszczurkę

W laboratorium na Uniwersytecie Georgia są cztery jaszczurki z gatunku Anolis sagrei, które mają kolor blado-różowy. Są to albinosi i są one rezultatem pierwszej na świecie udanej próby stworzenia genetycznie zmodyfikowanego gada.

Jaszczurki zostały wybrane, ponieważ izolowane ich populacje znane są z niezależnych ewolucji charakterystycznych cech na Karaibach. Genetyczne ich zmodyfikowanie było jednak w dalszym ciągu wyzwaniem.

Zwykle przy technice CRISPR wykorzystuje się świeżo zapłodnione jajo zwierzęcia albo jednokomórkowy embrion. Powoduje to mutację w DNA, która zostaje odtworzona we wszystkich rozwiniętych komórkach. Jednakże u gadów samice są zdolne do przechowywania nasienia w jajowodzie przez długi czas, co utrudnia określenia momentu zapłodnienia.

Czytaj też: Naukowcy wydrukowali w 3D transparentną czaszkę

jaszczurka, CRISPR jaszczurka, CRISPR gady, edycja genów jaszczurka, modyfikacja genetyczna jaszczurka,

W celu pokonania tej przeszkody naukowcy wykorzystali CRISPR-Cas9 do wstrzyknięcia białek do niedojrzałych jaj, które ciągle znajdowały się w jajnikach. Następnie badacze czekali, aż jaja zostaną naturalnie zapłodnione. Wszystko poszło zgodnie z planem i po kilku tygodniach efektem były różowe jaszczurki.

Tego typu badania mogą doprowadzić do ulepszenia metoda leczenia problemów z oczami u ludzi. To właśnie taki cel mają naukowcy i chcą wykorzystać swoje badania, aby w przyszłości możliwa była pomoc chorym pacjentom.

Czytaj też: Ten organizm z genami chlorofilowymi nie przeprowadza fotosyntezy

Źródło: Newatlas