WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zobaczcie tego gigantycznego… wombata sprzed milionów lat

Analiza skamieniałości znalezionych na terenie dzisiejszej Australii sugeruje, że należały one od nieznanego wcześniej olbrzymiego krewnego wombata. Informacje w tej sprawie ukazały się na łamach Scientific Reports.

Wspomniane zwierzę było mniej więcej wielkości współcześnie żyjących niedźwiedzi brunatnych i ważyło około 150 kg. Nazwano je Mukupirna nambensis, co wywodzi się z języków używanych przez Aborygenów. Krewny wombatów zamieszkiwał naszą planetę w oligocenie, około 25 milionów lat temu.

Fragment czaszki i większość szkieletu znaleziono w 1973 roku na dnie jeziora Pinpa. W momencie odkrycia skamieniałe kości były mocno pokryte gliną, dlatego naukowcy nie zdawali sobie sprawy z tego, z czym dokładnie mieli do czynienia. Dopiero niedawno paleontolodzy zrozumieli odkrycie sprzed niemal 50 lat.

Czytaj też: Odcisk łapy wystarczył, by opisać ogromnego mięsożernego dinozaura

Analiza zębów Mukupirna nambensis sugeruje, że pomimo imponujących rozmiarów, prawdopodobnie zwierzę to było roślinożerne. I choć jego potężne przednie kończyny sugerują, że miało w nich ogromną siłę, to zapewne wykorzystywało ją do poszukiwania korzeni czy bulw lub kopania nor.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News