ZOTAC GeForce RTX 3080 Ti AMP Holo to bardzo wydajna karta, która na dodatek ma ciekawe podświetlenie. Czy testy potwierdzą jej jakość?
Wygląd i specyfikacja ZOTAC GeForce RTX 3080 Ti AMP Holo
Kartę otrzymałem w standardowym opakowaniu. W środku nie ma tak naprawdę nic ciekawego – jest instrukcja i przejściówki 2x 6 pin na 1x 8 pin. ZOTAC GeForce RTX 3080 Ti AMP Holo wygląda za to znakomicie. Ma on boczne podświetlenie ARGB oraz znajduje się ono także na górze. Cała reszta jest czarno-szara i nie zabrakło też backplate. Zdecydowanie świetnie będzie to wyglądało w obudowie z oknem więc tutaj design oceniam bardzo pozytywnie. Sama jakość wykonania również jest świetna i ciężko znaleźć tutaj słaby punkt testowanego produktu.
Czytaj też: Outriders – test wydajności kart graficznych Nvidia
Chłodzenie obejmuje trzy wentylatory, które mają gwarantować niskie temperatury GPU oraz ciche działanie. Mają one też półpasywny tryb pracy, więc w spoczynku na pewno będzie idealna cisza. Karta ma wymiary 317,8 mm x 131,8 mm x 64,6 mm, więc jest to naprawdę spora konstrukcja. Producent zdecydował się na standardową konfigurację wyjść obrazu, czyli 3x DisplayPort 1.4a oraz 1x HDMI 2.1. Tutaj nie ma żadnego zaskoczenia.
Karta zasilana jest z dwóch złączy 8 pin, stąd w zestawie są też dwie przejściówki. Sugerowany zasilacz to 750 W. Całość jest fabrycznie podkręcona – zegary Boost wynoszą 1710 MHz. Natomiast w benchmarku Metro Exodus Enhanced Edition 2560 x 1440 px karta miała średnie taktowanie równe ok. 1794 MHz. Nie jest to więc najwydajniejszy RTX 3080 Ti jaki otrzymałem na premierę. Warto też pamiętać, żeby zarejestrować grafikę na stronie producenta i tym samym przedłużyć gwarancję o kolejne dwa lata.
Sterowniki
- RTX 2060, RTX 2060 SUPER, RTX 2070 SUPER, RTX 2080, RTX 2080 SUPER, RTX 3060, RTX 3060 Ti, RTX 3070, RTX 3080: Nvidia Game Ready 466.47
- RTX 3080 Ti: Nvidia Game Ready 466.54
Informacje na temat użytych gier i testów znajdziecie pod tym linkiem.
Testy ZOTAC GeForce RTX 3080 Ti AMP Holo w rozdzielczości 1920 x 1080
W pierwszej rozdzielczości karta wypada bardzo dobrze. Oczywiście jest to zgodne z oczekiwaniami. Wyniki są większe od podkręconego RTX 3080 i zapewniają w pełni płynną rozgrywkę we wszystkich tytułach.
Testy ZOTAC GeForce RTX 3080 Ti AMP Holo w rozdzielczości 2560 x 1440
Kolejna rozdzielczość to również fantastyczna wydajność. Warto jednak zauważyć, że model ZOTACa plasuje się praktycznie na równi Founders Edition, więc kompletnie nie widać zysków z fabrycznego OC.
Testy ZOTAC GeForce RTX 3080 Ti AMP Holo w rozdzielczości 3840 x 2160
Ostatnio rozdzielczość to jak zwykle lekki pogrom, choć w większości tytułów wyniki są bliskie 60 fps. Tutaj również grafika wypada praktycznie tak samo jak Founders Edition, ale wyniki są oczywiście zawsze większe niż podkręconego RTX 3080.
Temperatury, głośność, pobór mocy ZOTAC GeForce RTX 3080 Ti AMP Holo
Karta notuje dosyć wysoką temperaturę pod obciążeniem, ale nie jest jeszcze tak źle – okolice 70°C są w pełni akceptowalne. Nie jest to też najcichszy model, ale w stosunku do konkurencji jest całkiem nieźle. Kartę usłyszycie, ale podejrzewam, że AiO i tak będzie Wam zagłuszało pracę karty. W spoczynku możecie za to liczyć na idealną ciszę dzięki trybowi półpasywnemu. Pobór mocy jest niższy od konkurencji, ale to wynika z niskich taktowań pod obciążeniem FurMark. Jest on jednak nadal dosyć spory i zdecydowanie potrzeba do karty mocnego zasilacza.
Podkręcanie ZOTAC GeForce RTX 3080 Ti AMP Holo
Podkręcanie przeprowadziłem przy wykorzystaniu programu MSI Afterburner. Jak możecie zobaczyć, udało mi się podnieść taktowania o 130 MHz na rdzeniu oraz 162 MHz na układach pamięci. Przy wyższych wartościach były już problemy z grami. Przykładowe wyniki przy takich ustawieniach znajdziecie poniżej.
Sumaryczna wydajność ZOTAC GeForce RTX 3080 Ti AMP Holo
ZOTAC GeForce RTX 3080 Ti AMP Holo to oczywiście bardzo wydajna karta, która plasuje się powyżej podkręconego RTX 3080. Możecie więc liczyć na świetne osiągi w grach. Natomiast w stosunku do konkurencji jestem trochę zawiedziony. Grafika mimo fabrycznego OC plasuje się na poziomie Founders Edition, czyli grafiki niepodkręconej. Tutaj pod obciążeniem mocno zbijane są zegary, co widać też po OC. Tam również wyniki nie są wybitnie imponujące, a pod obciążeniem FurMark karta zbijała taktowania do podobnych jak bez OC. Konkurencja tutaj zdecydowanie lepiej się zachowuje.
Grafika jest za to cichsza od konkurencji i ma półpasywny tryb pracy, więc w spoczynku możecie liczyć na idealną ciszę. Pobór mocy też jest trochę mniejszy, a temperatury w pełni akceptowalne. Pod tym względem karta prezentuje się całkiem nieźle.
Czytaj też: Test PNY GeForce RTX 3070 8GB XLR8 Gaming REVEL EPIC-X RGB Triple Fan Edition
Podsumowanie testu ZOTAC GeForce RTX 3080 Ti AMP Holo
Sugerowana cena karty RTX 3080 Ti to 5600 zł. Oczywiście w sklepach nie macie co szukać grafik w takich cenach, bowiem nawet RTX 3080 kosztują powyżej 10k zł. Trzeba tutaj poczekać aż w końcu sytuacja na rynku się unormuje.
Sam ZOTAC GeForce RTX 3080 Ti AMP Holo to na pewno ciekawy model, choć ma on swoje problemy. Jest to dobrze wykonana i świetnie wyglądająca karta graficzna. W obudowie z oknem na pewno spodoba Wam się podświetlenie. W testach wypada ona oczywiście znakomicie, powyżej podkręconego RTX 3080, co samo w sobie zasługuje na odznaczenie wydajność. Natomiast karta zawodzi w stosunku do pozostałych modeli RTX 3080 Ti. Niby ma ona fabryczne OC, ale wyniki sa na poziomie Founders Edition. Grafika mocno zbija taktowania pod obciążeniem (w szczególności np. FurMark) co widać też w testach OC. Niestety jeśli szukacie najwydajniejszego modelu RTX 3080 Ti to zdecydowanie nie będzie to AMP Holo. Wypada ona za to dobrze pod względem kultury pracy w szczególności w stosunku do konkurencji.
Kartę oczywiście Wam polecam – ciężko w obecnej sytuacji nie brać jej pod uwagę. W szczególności warto na nią zwrócić uwagę jeśli zależy Wam na dobrej kulturze pracy względem konkurencji (choć nie jest ona i tak cicha pod obciążeniem) czy znakomitym wyglądzie. Także warto mieć na uwadze możliwość przedłużenia gwarancji, co jest również ważnym plusem testowanego modelu.