Z artykułu opublikowanego na łamach Proceedings of the Royal Society B wynika, że neandertalczycy, denisowianie i współcześni ludzie są mniej zróżnicowani genetycznie od niedźwiedzi polarnych i bruntanych.
Na potrzeby badań naukowcy przyjrzeli się związkom między płodnością współczesnych hybryd zwierzęcych a różnicami genetycznymi między tymi dwoma gatunkami. Analizy wykazały, że gatunki bardziej do siebie podobne pod względem genetycznym są w większym stopniu podatne na stworzenie płodnego potomstwa.
Badacze ustalili również, że istnieje próg związany z płodnością takiego potomstwa. Kiedy naukowcy wykorzystali wyniki analiz do zmierzenia różnic genetycznych między neandertalczykami, denisowianami i współczesnymi ludźmi, stwierdzili, że owe gatunki przekroczyły ten próg.
Czytaj też: Neandertalskie geny mają zaskakujący wpływ na posiadanie dzieci
Autorzy badań sądzą, że ich metodologia może być wykorzystana do określenia prawdopodobieństwa określającego, jak dwa dowolne gatunki będą tworzyć zdrowe, płodne potomstwo. Takie informacje mogą pomóc specjalistom zdecydować, które zwierzęta powinny być trzymane razem.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News