Reklama
aplikuj.pl

Zużyty toner może się jeszcze przydać. Canon znalazł zaskakujące zastosowanie

drukarka

Chociaż w wyrzuconych wkładach do drukarek może być mało tonera, nadal zawierają one trochę proszku, którego nie można po prostu ponownie wykorzystać w takiej formie w innym wkładzie. Zamiast tego firma Canon zaczęła przetwarzać go na środek barwiący i wiążący granulowany asfalt.

W ramach projektu Recycled Toner Pellet prowadzonego przez Canon Environmental Technologies, wkłady są początkowo sortowane według rodzaju materiału, a następnie automatycznie demontowane. Stałe elementy z tworzywa sztucznego są przetapiane i przetwarzane na granulki, które są wykorzystywane do produkcji nowych wkładów. 

Toner jest również poddawany granulowaniu w celu ponownego wykorzystania, w wyniku czego powstaje tak zwany Recycled Toner Pellets (RTP). Materiał jest obecnie wykorzystywany przez firmę Basic Construction Company, partnera projektu z siedzibą w Wirginii, zarówno jako barwnik, jak i środek wiążący w asfalcie.

Takie użycie granulek ma sens, biorąc pod uwagę fakt, że toner składa się głównie z drobno zmielonego plastiku, proszku węglowego i krzemionki

Po kilku latach testów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska, Departament Transportu stanu Wirginia wydał niedawno pozwolenie na użycie peletów w asfalcie firmy Basic Construction. Jest on obecnie wykorzystywany w projektach budowy i modernizacji lokalnych dróg.

Czytaj też: Mączka drzewna przygotowana do druku w 3D. Materiał wysycha i tworzy złożone kształty

Zakład Canon Environmental Technologies prowadzony przez firmę Canon Virginia Inc. (z siedzibą w hrabstwie Gloucester w stanie Wirginia) jest największym centrum recyklingu tonerów firmy Canon. W ten sposób toner z naszych domowych drukarek magicznie łączy się z drogami, po których codziennie się przemieszczamy.

To nie pierwszy raz, kiedy zużyty toner jest tak wykorzystywany. W 2013 roku w Melbourne w Australii po raz pierwszy zastosowano eksperymentalnie tzw. lepiszcze asfaltowe zawierające toner. Produkt jest znany jako TonerPave. Każda tona produktu użytego w mieszance asfaltowej zastępuje 600 kg bitumu i 400 kg drobnych kruszyw.