Reklama
aplikuj.pl

Związek pomiędzy ptakami a dinozaurami może zaskoczyć

Teropody to dwunożne dinozaury, które pojawiły się ok. 231 milionów lat temu. Stanowią one wspólnego przodka dla zwierząt takich jak Tyranozaur oraz… gołąb czy kura.

Zarówno teropody jak i pierwsze ptaki miały wiele wspólnych cech, takich jak posiadanie piór czy składanie jaj. Różniła je jednak umiejętność latania, której teropody nigdy nie posiadły. Można jednak z całą pewnością stwierdzić, że ptaki to po prostu żyjące dinozaury.

Ptak znaleziony na terenie Japonii, którego szczątki datuje się na ok. 120 milionów lat, był najstarszym zwierzęciem posiadającym tzw. pygostyl. Tym mianem określa się trójkątną kość ogonową ptaków. Znalezione tam skamieniałości posiadały struktury, które są niemal identyczne z pygostylem występującym u współcześnie żyjących kurczaków.

Najstarszym znanym ptakiem jest Archeopteryks, zamieszkujący naszą planetę ok. 150 milionów lat temu. Ważące kilogram oraz mierzące ok. 50 centymetrów długości zwierzę posiadało pióra, a kształt jego kończyn sugeruje, że mogło być zdolne do latania. Podobnie mogła wyglądać sytuacja gatunku zwanego Confuciusornis, którego przedstawicieli sprzed 125 milionów lat znaleziono na terenie Chin.

Nawet kiedy dinozaury zaczęły znikać, to ewolucja ptaków się nie zatrzymała. Pojawiły się u nich wydłużone struktury w kościach piersiowych oraz silne mięśnie piersiowe. Zróżnicowanie cały czas rosło, a obecnie można wyróżnić ok. 10 tysięcy gatunków ptaków, które różnią się od siebie nie tylko rozmiarami, ale też jadłospisem oraz umiejętnością lotu czy jej brakiem.