Reklama
aplikuj.pl

Jaki był w przeszłości związek pomiędzy stężeniem CO2 i natlenieniem oceanów?

Naukowcy od wielu lat próbowali zrozumieć, dlaczego poziom dwutlenku węgla w atmosferze zmienia się wraz z cieplejszymi i zimniejszymi okresami na Ziemi. Dzięki śladom chemicznym znalezionym w osadach z głębi oceanu badacze będą w stanie rozwiązać tę zagadkę.

Przedstawiciele Texas A&M University wykorzystali analizę poziomów CO2 w atmosferze sięgającą aż 50 000 lat przed rozpoczęciem ostatniej epoki lodowcowej. Badania obejmowały obszar Oceanu Spokojnego, który stanowi ważny światowy zbiornik wodny. To właśnie tam występuje największe tempo wzrostu fitoplanktonu, a do atmosfery trafiają duże ilości dwutlenku węgla. Ich wyniki ukazały się na łamach Nature Research.

10-metrowy rdzeń wydobyty z dna oceanu obejmuje około 180 000 lat, a analiza warstw osadów zapewnia naukowcom spojrzenie na klimat naszej planety w przeszłości. Dokonywane przez nich pomiary chemiczne stanowią źródło informacji na temat stężenia tlenu w głębokich warstwach oceanu.

Czytaj też: Jak duży wpływ ma człowiek na wzrost poziomu mórz i oceanów?

Wykonując pomiary izotopów uranu i toru, zespół badawczy był w stanie stworzyć powiązania między okresami zwiększonego magazynowania węgla (i niskiego stężenia tlenu w głębinach) z okresami w których w ciągu ostatnich 70 tysięcy lat stężenia CO2 były niższe. Na tej podstawie autorzy badań doszli do wniosku, że Ocean Spokojny, podobnie jak Ocean Południowy, jest miejscem składowania węgla w głębokich warstwach w okresach zmniejszonego globalnego stężenia atmosferycznego CO2.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News