WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Związek pomiędzy wagą kobiet, które piją i palą, a ryzykiem astmy

Naukowcy twierdzą, że odkryli kilka nowych czynników, które zwiększają szanse zapadnięcia na astmę u kobiet, choć – w mniejszym stopniu, lecz  jednak – dotyczy to także mężczyzn.

Badacze przeanalizowali dane 175 tysięcy osób w wieku od 18 do 44 lat, zamieszkujących 51 różnych krajów. Okazuje się, że palące i pijące alkohol kobiety, które jednocześnie mają niedowagę lub nadwagę, są dwukrotnie bardziej narażone na astmę. Mają też trzykrotnie większą szansę na tzw. świszczący oddech.

Autor artykułu opublikowanego w BMJ Open Respiratory Research, Jayadeep Patra, mówi:

Mimo, że indywidualne czynniki fizyczne i behawioralne związane z astmą zostały przebadane wcześniej, to ludzie wystawieni są na działanie różnych czynników więc bardzo ważne jest zrozumienie ich łącznego wpływu.

Nasze badania wykazały ogólne zwiększone ryzyko świszczącego oddechu i astmy zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, jednakże połączone efekty niskiego lub wysokiego BMI, picia alkoholu i palenia są znacznie większe u kobiet niż u mężczyzn.

Osoby z astmą mają problemy z oddychaniem, ponieważ występują skurcze w rurach doprowadzających powietrze do płuc. Choroba dotyczy ponad 334 milionów osób na całym świecie. W szczególności astma obecna jest w krajach o niskim lub średnim dochodzie, prawdopodobnie dlatego, że ociepla się domy stałym paliwem, takim jak drewno węgiel drzewny, które zwiększają prawdopodobieństwo takich chorób.

[źródło: drugs.com, zdjęcie: Mist settles on the asthma inhaler via photopin (license)]