Starzenie się jest kluczowym czynnikiem wielu chorób. Powstrzymanie tego procesu może więc doprowadzić do poprawy jakości życia każdego z nas. Naukowcy z EPFL ogłosili właśnie kolejny sukces w tej dziedzinie.
Przedmiotem badań jest związek znany jako urolithin A. We wcześniejszych eksperymentach okazał się on bardzo obiecujący przy wydłużaniu życia robaków i myszy. Zwalcza on starzenie się poprzez poprawę funkcji mitochondriów. Nie znajduje się on w żadnej znanej żywności, jednakże biomolekuły zawarte w granatach czy malinach rozpadają się na urolithin A w naszych jelitach.
Czytaj też: Oglądanie Pokemonów w dzieciństwie wpłynęło na Twój mózg
Naukowcom udało się już przeprowadzić pierwsze badania kliniczne. Wzięło w nim udział 60 osób w podeszłym wieku. W pierwszej rundzie część uczestników otrzymała pojedynczą dawkę urolithin A wynoszącą od 250 do 2000 mg. Nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych.
Następnie zespół przetestował bezpieczeństwo i skuteczność w ciągu badania trwającego 28 dni. Pacjentów podzielono na cztery grupy, z czego każda otrzymywała inną dawkę: 250, 500, 1000 i 2000 mg. Jak zawsze była także grupa kontrolna.
Naukowcy ponownie nie zauważyli żadnych skutków ubocznych. Sprawdzili oni biomarkery urolithin A w próbkach osocza i stwierdzili, że są one u każdej z osób obecne. Dawki 500 i 1000 mg wpływały na ekspresję genów mitochondriów w komórkach mięśni szkieletowych w taki sam sposób, w jaki robią to ćwiczenia.
Jest więc nadzieja na powstrzymanie procesu starzenia się. Potrzeba jednak jeszcze większych i dłuższych badań, zanim lek zostanie wprowadzony do aptek.
Czytaj też: Posiadanie dodatkowego palca daje nowe możliwości
Źródło: Newatlas